четвер, 4 серпня 2016 р.

Перший урок у 2016-2017 навчальному році (методичні рекомендації + розробки + плани-конспекти

Традиційно новий навчальний рік розпочнеться з Першого уроку виховного спрямування. А оскільки у 2016 році в нашій країні відзначається 25-та річниця Незалежності, то і тематика Першого уроку присвячена саме цій даті.

Тема Першого уроку в 2016/2017 навчальному році «Щоб у серці жила Батьківщина: до 25-річчя Незалежності України». 


При обранні теми, підготовці і проведенні уроку доцільно звернути увагу на питання історії українського державотворення, розвитку та зміцнення держави, історії державних символів України. Це може бути урок-роздум про історичну долю України, героїку сучасних захисників суверенітету і територіальної цілісності країни, розмова з учнями про сьогодення і перспективи України.
Пропонуємо матеріали до проведення Першого уроку:


РОЗРОБКИ І СЦЕНАРІЇ ПЕРШОГО УРОКУ 2016-2017 Н.Р.

Розробки уроків “Щоб жила Батьківщина у серці: до 25-річчя незалежності України” – Тарасенко.Р,
Крамарець А., Михасюк З. П.
Урок-подорож – Склярова В.Ю.&Каліш В. М.
“Я люблю Україну!” – Рибалка І.В.
“Я живу в Україні!” – Носач Т. А.
“Україно! Ти моя молитва…” – Малишко В. Г.
“Я пишаюся тим, що я українець” – Лисенко О.М.
“Щоб у жила Батьківщина серці: до 25-річчя незалежності України” – Коряченко Ст. Л.
“З Україною в серці” – Каліушко Ст. Л.
“Україна – нашого народу дім” – Грицик Н.Р.
“Україно, земле моя!” – Гасаненко.С.
“Щоб у жила Батьківщина серці: до 25-річчя незалежності України” – Баранова С. Л., Про Калашник.А.
“Людина без Вітчизни, як соловей без пісні” – Баканьова.В.

пʼятниця, 29 липня 2016 р.

ТЕМА УРОКУ : Виборча система України (10 клас)

Мета уроку: допомогти учням з’ясувати, що таке демократичні вибори, види виборчих систем; дати початкові знання щодо обґрунтованого вибору кандидатур представників до органів влади; провести симуляцію процедури голосування; сприяти формуванню в учнів розуміння важливості свідомого громадянського вибору.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: Конституція України, схема «Вибори», хрестоматія з правознавства.
Очікуваний результат уроку
Після цього уроку:
• Учні розвинуть вміння:
а) працювати в малих групах;
б) презентувати колективну думку.
• Набудуть досвіду в обговоренні кандидатур та участі у виборах.
• Опрацюють поняття: «принципи виборчого права», «виборчі системи»,
«бюлетень», «депутати».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Індивідуальне завдання
Відтворити схему «Форми народовладдя в Україні».

Бесіда
1. В яких статтях Конституції України закріплені основні положення про референдум та принципи виборчого права?
2. Що таке референдум?
3. Як поділяються референдуми залежно від предмета розгляду та сфери застосування?
Колективна робота за завданням
Проаналізувати позитивні й негативні сторони референдуму як засобу вирішення найважливіших питань державного життя.
Практикум
1. Згідно зі ст. 72 Конституції України за народною ініціативою (за наявності трьох млн підписів громадян України та по 100 тис. підписів, зібраних у 2/3 областей) Верховна Рада проголосила Всеукраїнський референдум. До бюлетеня для голосування внесено два питання:
1) Чи погоджуєтесь ви з тим, щоб надати російській мові статус другої державної мови в Україні?
2) Чи погоджуєтесь ви з тим, щоб на фінансування освіти витрачалося не менше 15% Державного бюджету України?
(Ст. 74 Конституції України наголошує, що референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії, а друге питання в бюлетені стосується розподілу Держбюджету)

III. Вивчення нового матеріалу.

Принципи виборчого права
Робота по групах
Учні об’єднуються у 6 малих груп, і кожна з них має обговорити одну з поданих нижче ситуацій. (Ситуації повинні бути заздалегідь виписані на окремих аркушах.) На обговорення надайте 3-4 хвилини. Під час представлення результатів роботи груп учні мають позначити, які з принципів демократичних виборів були порушені в кожній із ситуацій.

Уявні країни А, Б, В, Г, Д, Е.
А. Право голосувати надається тільки чоловікам, бо жінки не настільки переймаються політичним життям, щоб ухвалювати важливі рішення.
Б. Вибори не є таємними. Виборці мають повідомити свої персональні дані в бюлетені для голосування, щоб під час підрахунку голосів знати, хто як проголосував.
В. Вибори Президента не обов’язково остаточні. Наприклад, той, хто програв, але вважає себе кращим кандидатом, може вимагати переголосування, щоб надати виборцям шанс остаточно визначитися.
Г. Президент обирається безстроково, щоб не обтяжувати суспільство зайвими витратами коштів. До того ж президент під час тривалого правління буде удосконалювати своє правління, набираючись досвіду.
Д. Вибори проголошені, і в бюлетень занесені кілька прізвищ кандидатів, але тільки один кандидат має доступ до засобів масової інформації під час виборчої кампанії. Ім’я цього кандидата виділене у виборчому бюлетені жирним шрифтом, щоб виборці знайшли «правильного» депутата.
Е. Вибори непрямі. Громадяни можуть не голосувати безпосередньо, а повідомити
про свій вибір спеціальних делегатів, які, як правило, є поліцейськими чинами. Вони, у свою чергу, передають зібрану інформацію до центральної виборчої комісії, яка підраховує голоси й оголошує результати. Таким чином заощаджується час, який громадяни мали б витрачати на вибори.

Опрацювання тексту Конституції України, статті 69, 70, 71. Обговорення у формі бесіди
1. Назвіть способи народного волевиявлення в Україні.
2. З якого віку громадяни України мають право голосувати?
3. Чому неповнолітні та недієздатні особи не можуть брати участі у виборах?
4. Поясніть, як ви розумієте суть принципів виборчого права в Україні:
а) загальне виборче право;
б) вільні вибори;
в) рівність;
г) прямі вибори;
д) таємне голосування.
За наявності часу за вибором учителя використовується матеріал, поданий нижче, що має пізнавальне значення і доповнює знання учнів із розглянутого питання або надає можливість порівняти принципи виборчого права в різних країнах у різний час.

Довідковий матеріал
• В Італії Конституцією 1848 р. було передбачено майновий ценз (наявність певної кількості майна чи мінімальна сума податків) і ценз писемності (уміння читати і писати), унаслідок чого у виборах могли брати участь лише 3 % громадян.
• Жінки дістали право голосу у США 1920 року, а у Швейцарії — з 1971 року.
• У багатьох країнах (у т. ч. США, ФРН, Японії) діє ценз осілості — виборець повинен прожити встановлений час на території виборчого округу чи країни в цілому.
• У деяких країнах виборцям роблять спеціальну позначку в паспорті про участь у виборах, в разі її відсутності громадянина піддають штрафу.

Види виборчих систем
(Питання розглядається з використанням електронної презентації.)
У світовій практиці застосовуються три види виборчих систем.

Мажоритарна система
Виберіть із класу двох учнів і запропонуйте іншим учням проголосувати за одного з них за простим критерієм: хто, на вашу думку, сильніший, веселіший тощо. Переможцем у виборах оголошуйте того, хто набрав більше голосів. Наголосіть, що приблизно так діє мажоритарна система.

Пропорційна система
Щоб проілюструвати пропорційну систему, зробіть оголошення, що в майбутньому «парламенті» є 10 місць. Основна частина учнів — «виборці» — голосують за дві групи учнів — «партії», виходячи з того, яку групу вони вважають активнішою (наприклад, на уроках правознавства). Після голосування разом підрахуйте відсоток голосів виборців, поданих за «партії».
Приклад:
У класі в середньому 30 учнів. Оберіть за бажанням учнів по 5 кандидатів з кожної партії — на 10 місць у парламенті. Решта 20 учнів — виборці. Якщо за «партію-1» подано 14 голосів, а за «партію-2» — 6, то у відсотках відповідно — 70 і 30 %. Отже, партія 1 отримала сім місць у парламенті, партія 2 — три місця. Депутатами стають перші у партійному списку кандидатів.

Змішана система
Для економії часу наведіть загальновідомий факт про Верховну Раду України (до 2006 р.), у якій конституційний склад депутатів становив 450 осіб. Із них 225 депутатів обрані за мажоритарною, 225 — за пропорційною системою виборів. Таким є результат виборів за змішаною системою.


Аналіз передвиборчих програм (симуляція)
Оберіть трьох учнів, які виконуватимуть ролі кандидатів на посаду міського голови. Дайте їм змогу виступити перед «виборцями» зі своїми програмами (дивись додаток). Ще троє учнів — «довірені особи» — характеризують кожного кандидата. Після виступів учні висловлюють думки, хто з кандидатів має більше шансів бути обраним на цю посаду і чому.

Завершіть цей етап уроку голосуванням учнів за одного з трьох кандидатів. Виборці можуть також не підтримати жодного кандидата. Голосування проводиться відкрите (з метою зекономити час) або закрите (потрібні заготовлені наперед бюлетені).
Додаток
Програма першого кандидата:
• Боротьба з корупцією шляхом збільшення зарплати чиновникам і посадовим особам.
• Збільшення штату працівників правоохоронних органів.
• Запровадження в місті комендантської години для ефективної боротьби зі злочинністю.
• Розширення прав місцевої влади, зокрема у розподілі коштів місцевого бюджету на соціальні потреби.
Програма другого кандидата
• Підтримка великого, середнього і малого підприємництва.
• Залучення спонсорських коштів та місцевих податків до покращення благоустрою міста.
• Розвиток безкоштовного медичного обслуговування, науки і культури, посилена увага до добору кадрів у системі освіти.
• Своєчасна виплата зарплат, пенсій, стипендій за допомогою розширення безготівкових розрахунків.

Програма третього кандидата
• Створення загонів добровільних народних дружин для патрулювання міста і боротьби зі злочинністю.
• Поліпшення роботи комунальних служб за рахунок підвищення цін на комунальні послуги.
• Розвиток системи закладів платної освіти і медицини.
• Охорона довкілля за рахунок збільшення місцевих податків.

IV. Закріплення матеріалу
Підсумкова вправа (Метод уявного мікрофона)
Кожен учень промовляє початок речення, обов’язковий для всіх: «Найбільш важливе, що я отримав на уроці, це...», і завершує власною думкою.

V. Підсумки уроку
Учитель аналізує роботу учнів на уроці і зазначає, що саме шляхом участі у виборах громадяни найчастіше реалізують своє право на участь в управлінні державою. Тому в інтересах кожного громадянина бути свідомим виборцем.

VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати текст підручника § 25, п. 2–6; § 27, п. 4–5;
2. З’ясувати у батьків, хто представляє вашу виборчу дільницю в місцевій раді.


четвер, 28 липня 2016 р.

К  Конспект уроку на тему:
Захист особистих немайнових та майнових прав
(9 клас)
Навчальні цілі : 
  • сформувати уявлення про особисті немайнові та майнові права, підстави цивільно-правової відповідальності;
  • розвивати вміння розрізняти особисті немайнові і майнові права та наводити приклади;
  • називати підстави цивільно-правової відповідальності;
  • аналізувати правові ситуації щодо цивільної відповідальності малолітніх та неповнолітніх осіб;
  • формувати свідому оцінку вчинків і поведінки неповнолітніх, пов’язані з цивільно-правовою відповідальністю.
Очікувані результати :
Після цього уроку учні зможуть:
  • Розрізняти особисті немайнові і майнові права та наводити приклади.
  • Називати підстави цивільно-правової відповідальності.
  • Складати за зразком позовну заяву і моделювати процедуру захисту цивільних прав у суді.
  • Аналізувати правові ситуації щодо цивільної відповідальності малолітніх та неповнолітніх осіб.
  • Висловлювати оцінки вчинків і поведінки неповнолітніх, пов’язані з цивільно-правовою відповідальністю
  • План уроку:
  1. Майнові та немайнові права;
  2. Що таке цивільно-правова відповідальність;
  3. Особливості цивільно-правової відповідальності неповнолітніх.

Основні терміни: позов, позивач, відповідач, позовна давність, цивільно-правова відповідальність;
Обладнання: Цивільний Кодекс України, Цивільно-процесуальний Кодекс України, папір, маркери, дошка , мультимедійний проектор;
мультимедійна презентація «Захист особистих немайнових та майнових прав»
Тип уроку: комбінований;
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знаь учнів.
Бесіда з учнями
  • Які відносини врегульовує цивільне право?
  • Що таке договір?
  • Які ви знаєте види цивільно-правових договорів?(робота з схемами)

Ми продовжуємо й надалі знайомитись з розділом ІІІ «Ти і цивільно-правові відносини», і перед початком роботи з новою темою, будь ласка, перегляньте фрагмент мультфільму «Злидні» і дайте відповіді на запитання:
  • чим володіли Петро та Марічка?
  • що сталося з їхнім майном?
  • на які права посягнули казкові персонажі «злидні»?
  • чи намагалися Петро та Марічка захистити свої права?
Підсумовуючи сказане вами, можемо зробити висновок, що на сьогоднішньому уроці ми будемо розглядати питання,пов’язані із захистом своїх цивільних прав і особливостями та порядком відповідальності неповнолітніх.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь.
Кожна людина, яка живе у суспільстві, має свої права та обов’язки незалежно від кольору шкіри чи очей, місця народження, походження, статі, віку, закладу, в якому вона навчалася.
Крім прав,які пов’язані з майном і власністю,цивільне право захищає також і особисті немайнові права.
1.Майнові та немайнові права
Завдання до учнів.
Прочитайте витяг із Цивільного кодексу України та поясніть ,що означає одне з особистих немайнових прав . Визначте ,якими із зазначених прав вам доводилося користуватися та наведіть приклади.
(Стаття 269,270 Цивільного кодексу України)
2.Цивільно-правова відповідальність
Кожен з нас має право захистити свої майнові та немайнові права у суді.
Майнові відносини — це відносини у сфері володіння, користування та розпорядження майном, надання товарів та послуг, інтелектуальної діяльності (винаходи, товарні знаки, художні твори тощо). Особисті немайнові відносини пов’язані із захистом особистих прав громадян (честі та гідності, ділової репутації, інтелектуальної власності).
Давайте переглянемо фрагмент мультиплікаційного фільму(Уривок мультфільму « Чудовий Гоша»).У процесі перегляду поміркуйте, які наслідки мають подібні дії для сусідів.
Уявімо, що подібна пригода сталася із сусідом з верхнього поверху наших знайомих. Ви прийшли до них в гості. Що ви бачите на стелі? (… на стінах, …). Яке повітря у приміщенні? Ваші знайомі розповіли, що сусід відмовляється допомогти з ремонтом.
Яка відповідальність настає за подібні правопорушення?
Так, правильно – цивільно-правова відповідальність.
Які особливості має ця відповідальність (робота зі схемою)


Якщо залагодити ситуацію шляхом переговорів між потерпілим і винуватцем не вдається ,доводиться звертатися до суду. Як ми вже знаємо ,звертання до суду-право особи.
Для цього необхідно скласти позовну заяву.
Завдання для учнів.
Об’єднатись у групи.
Розглянути позовну заяву. Проаналізувати її.Кожній групі скласти за зразком позовні заяви. Визначити сторони і учасників судового засідання. Визначити їх права та обов’язки . Змоделювати можливі рішення. (на основі аналізу ст.119 Цивільно-процесуального кодексу України) .


3.Особливості цивільно-правової відповідальності неповнолітніх.
Робота з нормативно-правовими актами (Цивільним кодексом України).
Учні заповнюють таблицю, працюючи зі ст.. 31, 32, 33 ЦКУ .Перший варіант заповнює першу колонку, другий – наступну. Потім обмінюються здобутою інформацією.
Критерії порівняння
Малолітня особа
Неповнолітня особа
Вид дієздатності Часткова Неповна
Вік До 14 років З 14 до 18 років
Межі цивільної відповідальності Не несуть відповідальності. Шкода відшкодовується батьками. Несуть відповідальність за порушення договору, укладеного самостійно. Додаткову відповідальність несуть батьки.

Колективна перевірка виконання завдання.
ІУ.Підсумки уроку
Юридичні завдання(на основі Цивільного кодексу України)
Ст. 33. Цивільна відповідальність неповнолітньої особи.
1.  Неповнолітня особа особисто несе відповідальність за порушення договору, укладеного самостійно, відповідно до закону.
2.  Неповнолітня особа несе відповідальність за порушення договору, укладеного за згодою батьків (всиновлювачив), піклувальників. Якщо у неповнолітньої особи недостатньо майна для відшкодування збитків, додаткову відповідальність несуть її батьки (всиновлювачи) або піклувальники.
3.  Неповнолітня особа несе відповідальність за шкоду, завдану нею іншій особі.
Ст. 31. Часткова цивільна дієздатність особи, яка не досягла чотирнадцяти років.
Малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду.
Ст. 1179. Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою  особою.
1.  Неповнолітня особа (у віці від 14 до 18 років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно, на загальних засадах.
2.  У випадку відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої шкоди, ця шкода відшкодовується в недостатній частині або в повному обсязі її батьками (всиновлювачами) або піклувальниками, якщо вони не доведуть, що шкода була завдана не з їх вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, ця особа зобов’язана відшкодувати шкоду в недостатній частині або в повному обсязі, якщо вона не доведе, що шкода була завдана не з її вини.

Чи буде нести цивільну відповідальність і в якому обсязі:
а)  13-річний Антон, який пошкодив куртку однокласника;
б)  15-річний Ігор, який на уроці фізкультури розірвав футболку однокласника;
в)  14-річний Вадим, який під час гри в футбол у дворі пошкодив м’яч, що належав сусідському хлопцю;
г)  16-річний Сергій, який по дорозі на роботу пошкодив машину, що належала сусіду?
У.Домашнє завдання.
Опрацювати тему п.14(О.Наровлянський «Правознавство(практичний курс)
Виконати завдання 5 на с.109 підручника ( письмово).
Додаткове завдання для допитливих.
Підібрати приклади майнових та особистих немайнових відносин.


ДОДАТОК
Зразок позовної заяви

  • До ________________ районного
    суду _____________________
    ПОЗИВАЧ: _____________________
    (п.і.п.б., адреса)
    ВІДПОВІДАЧ: _________________
    (п.і.п.б., адреса)
    ТРЕТЯ ОСОБА: _________________
    (наймодавець житлового
    приміщення або ЖБК (адреса)
    Ціна позову ______________
     
  • Позовна заява
    про відшкодування шкоди, завданої залиттям квартири

      
  •                Я є наймачем (членом ЖБК) і користуюся квартирою (кімнатою) за адресою _________. "__" ______ 199_р. з вини відповідача, який проживає поверхом вище, було залито мою квартиру __________ (вказати характер залиття, його причини: прорив труб опалення, водопостачання і т. ін.). Вина відповідача в залитті квартири встановлена _________ (вказати, якими документами: актом огляду комісії і т. ін.). В результаті залиття квартири мені завдана матеріальна шкода: _____ перелік речей, які стали непридатними , їх вартість, а також ___________ вартість необхідного поновлюваного ремонту квартири, __________ його приблизна вартість). Відповідач не бажає відшкодовувати мені завдану шкоду на суму ____________.                                  
                     Відповідно до статей 1166-2, 1192 Цивільного кодексу України та 3, 15, 118, 119 Цивільного процесуального кодексу України,  
  • ПРОШУ:
     
  • 1. Стягнути з _________ (п. і.п.б. відповідача) на мою користь на відшкодування завданої мені матеріальної шкоди грн.
    2. Призначити будівельно-технічну і товарознавчу експертизу для встановлення вартості пошкоджених речей та поновлюваного ремонту квартири.
    3. Покласти на відповідача витрати, пов'язані з розглядом даної справи.
    4. Викликати свідків _________ (п.і.п.б., адреса).
     
  • Додаток:
     
  • 1. Копія ордера і довідка Ф-3.
    2. План житлового приміщення.
    3. Акт оглядової комісії.
    4. Копії позовної заяви.
    5. Квитанція про сплату державного мита.

     Дата                                                                    Підпис

середа, 13 січня 2016 р.

Проблемне запитання


        ЧОМУ ПРАВА ЛЮДИНИ НЕВІД'ЄМНІ ВІД ОБОВ'ЯЗКІВ?

ЦІКАВО,ЯКІ БУДУТЬ ВАШІ КОМЕНТАРІ....

  

вівторок, 12 січня 2016 р.

учням

Інтерактивні завдання


ЗАКРІПЛЮЙТЕ СВОЇ ЗНАННЯ З 
ПРАВОЗНАВСТВА !!!

Виконайте інтерактивні завдання:

ТЕМА "Права людини  "-  виконувати тут

ТЕМА "Права дитини  "                 -              виконувати тут

ТЕМА "Форма правління "         -            виконувати тут

ТЕМА "Форма держави "-                        виконувати тут

ТЕМА "Конституція  України"    -            виконувати тут

ТЕМА " Поняття та склад злочину"  -    виконувати тут

ТЕМА "Види правопорушень" -             виконувати тут

ВІКТОРИНА "Права людини і громадянина"  -виконувати тут

неділя, 10 січня 2016 р.

РОЗДІЛ 3. ТИ І ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ(9 клас)

РОЗДІЛ 3. ТИ І ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ

Тема 1. ЯК ЗАКОН РЕГУЛЮЄ ПРАВО ВЛАСНОСТІ (2 уроки)

Після цього уроку учні зможуть:
·         пояснювати, що таке право власності та як людина стає власником
·         розрізняти форми власності, наводити приклади права володіння, користування, розпорядження майном
·         пояснювати, як людина може реалізовувати право власності
·         розповідати, як неповнолітні стають власниками і як вони можуть розпорядитися належним їм майном
·         аналізувати правові ситуації на підставі окремих положень цивільного законодавства
·         оцінювати важливість для людини права бути власником

                                       План уроку
1.     Що таке право власності
2.     Як людина стає власником
3.     Як реалізувати право власності
4.     Чи можуть неповнолітні розпоряджатися своєю власністю

Обладнання:
Папір, маркери, дошка,.
Орієнтовний план і методи проведення уроку:
1.Вступна частина
Читання і обговорення фрагменту казки або обговорення питань у загальному колі – 5 хв.
2.     Основная частина
Обговорення у загальному колі .Опрацювання правового документу . Робота з текстом підручника. Коментоване читання . Аналіз правової ситуації Робота у малих групах. «Уявний мікрофон»
3.     Заключна частина
Усна чи письмова відповідь на питання
Варіанти організації діяльності учнів:
2.     Вступна частина
З метою мотивації прочитайте уривок з твору Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц» про ділка, який рахував зірки, та задайте питання: як розуміє право володіння власністю ділок? Чи можуть знаходитись у приватній власності конкретної людини зірки, моря, океани, гори? Чому? Чи є, на вашу думку, такі цінності, що мають належати усім людям Землі чи громадянам певної держави? Якщо так, то які саме?
Можна також провести обговорення у великому колі:
·         чи є у когось речі, які вам належать? Які саме?
·         ви ними користуєтесь чи можете розпоряджатися?
·         Як можна отримати речі у власність?
·         Чи повинен закон захищати право власності?
   На вступну частину уроку відводиться 5 хв..

Основна частина.
1.     Що таке право власності .
Написати на дошці основні поняття уроку: « цивільне право», « право володіння», «користування», « розпорядження», « право власності». і запросіть дітей знайти у тексті посібника, що вони означають. Через 5 хвилин запитайте бажаючих , що вони дізнались про нові правові поняття і в чому їх значення для нашого життя. Запросіть дітей прокоментувати статті Цивільного кодексу, наведені у посібнику – 3 хв.
Об’єднати  учнів у пари і запропонуйте покласти на парту 2 -3 речі, якими вони володіють чи користуються і мають при собі. Нехай діти, спираючись на текст посібника і статті законодавства, пояснять одне одному, чи можуть вони ними розпорядитися . Своїми міркуваннями учні мають обмінятися з сусідньою парою. Час на цю роботу – 5 хв.
2.     Як людина стає власником
 Продовжить роботу в парах з 2 пунктом посібника. Запропонуйте дітям скласти список із 2 – 3 речей, які є їх власністю на основі тексту та статей Конституції..   У кожному конкретному випадку потрібно визначити, як виникло право власності на ці речі.
Потім нехай вони додадуть до списку ті об’єкти державної та комунальної власності(2-3), якими вони користуються для задоволення власних потреб.
Після цього потрібно доповнити список прикладами 2-3 речей, якими родина володіє на правах приватної власності.
Складання списку завершується, додаванням 2-3 речей, якими діти володіють та користуються, але вони є приватною власністю інших осіб чи груп людей.
Час на цей вид роботи – 10 хв.
 Запропонуйте дітям пригадати сюжет роману Д.Дефо «Робінзон Крузо» і обговорити у загальному колі:
·          кому належали речі, якими користувався Робінзон на безлюдному острові?
·         Чи вважав він їх своїми?
·          Що змінилось   з появою П’ятниці?
·         Чому Робінзон нервував ся, коли П’ятниця намагався скористатися чимось з його речей?

Методом «уявний мікрофон» запросіть дітей висловити свою думку про те, наскільки важливо для людини бути власником.
3.     Заключна частина 1 уроку теми проводиться у вигляді бесіди за питаннями:
1) а)Що називають правом власності? б)Що означає володіти, користуватись, розпоряджатись власністю? в) Що називають обов’язковою часткою спадщини? г)Що таке приватна власність? д)Яку власність називають комунальною та державною?
2)Чи можна сказати, що ви володієте:
·         словником, який ви дали на якийсь час своєму товаришу
·         зимовим взуттям, що зберігається у коморі до настання відповідного сезону
·         комп’ютером, про який ви мрієте.
Чи можна сказати, що ви користуєтесь:
·         картиною художника, яку ви побачили на виставці
·         трьохколісним велосипедом, який ви залишили у бабусі в селі 10 років тому
·         підручником, готуючи домашнє завдання
Чи можна сказати, що ви розпоряджаєтесь:
·         яблуком, яке їсте
·         власно заробленими грошима, купуючи на них цукерки
·         комп’ютером, який ви перенесли з однієї кімнати до іншої

3) Чим цей урок був для вас цінним?
Домашнє завдання:

1)Запитайте батьків, з якими речами вони мають справу по роботі та вдома, визначте, до яких форм власності вони відносяться. Запишіть цю інформацію у зошит.
2) Прочитайте ситуацію і оберіть з наведених варіантів той, за яким, на вашу думку, успадковуватиметься майно, поясніть свій вибір.

Іван Петренко останній рік тяжко хворів. За кілька днів до смерті він склав заповіт, за яким усе належне йому майно мало перейти його другові. Після смерті Івана Петренка у нього залишилися працездатна дружина та донька 14-ти років.


Другий урок теми варто розпочати з перевірки домашнього завдання і запитання: що тепер вам відомо про право власності? Про що ви б хотіли дізнатися на цьому уроці?
Ця робота буде мотивацією для уроку.(5 -7 хв.)
3.Як реалізувати право власності .
Роботу з цим пунктом плану варто організувати шляхом коментованого читання статей Цивільного кодексу, наведених у посібнику. (5хв.)
Обговоріть з дітьми питання:
·         Які межі реалізації права власності встановлює законодавство?
·         Чи не суперечать одне одному пункти 1 і 4 статті 319?
Запитайте у дітей, з якого віку, на їх думку, дитина може розпоряджатися своєю власністю? З якою метою держава встановлює певні вікові обмеження?
Вислухавши відповіді, зверніть увагу дітей на положення законодавства, прокоментовані в пункті 4 посібника: «Чи можуть неповнолітні розпоряджатися своєю власністю» і порівняйте їх.
Об’єднайте учнів у групи і дайте завдання:

прочитайте кожен із наведених нижче висловів. Вирішіть, чи відповідає він положенням цивільного законодавства. Свою думку обґрунтуйте.
1.     Вік, з досягненням якого неповнолітні мають право розпоряджатися самостійно своїм заробітком чи стипендією настає з 14 років.
2.     Неповнолітні, які придбали річ за свій заробіток, стипендію чи інший доход, можуть розпоряджатися нею без згоди батьків;
3.     У випадку купівлі іншою людиною якоїсь речі у малолітньої дитини, батьки останньої мають право вимагати повернення цієї речі.
4.     Усі неповнолітні, яким виповнилося 16 років, можуть подарувати людині, яка їм подобається, будь-яку річ, що їм належить.
5.Законодавство не встановлює вікових обмежень для розпорядження людиною своїм майном.
6.     Законодавство чітко визначає, які дії можуть чинити з майном неповнолітні.

Запропонуйте групам по колу висловити свої судження (час на цей етап роботи – 10 хвилин), потім продовжить роботу в групах над наступним завданням:
На основі тексту посібника і наведених статей законодавства виконайте завдання.
Групи за № 1,3,5…: назвіть, яке майно перебуває у власності дійових осіб цієї історії? Кому саме воно належить? На яких підставах згадані особи набули права власності на це майно?
Групи за № 2,4,6…:дайте відповіді на питання: хто розпоряджається майном, що належить неповнолітнім? Чи мають батьки Олексія дослухатися до його думки щодо продажу частини будинку?
Представте результати роботи груп на загальне коло. Дайте відповідь на запитання, яке стоїть в кінці ситуації. (цей етап роботи розраховано на 8 – 10 хв.

Квартира чи будинок
         Подружжя Іван Іванович та Марія Опанасівна Сидоренки мають двох синів – Олексія, якому щойно виповнилося 15 років, та молодшого за нього на 7 років Сергія. Мешкають Сидоренки у невеличкій однокімнатній квартирі, яку вони приватизували кілька років тому.
На день народження Олексія бабуся подарувала йому половину свого будинку, що дістався їй у спадщину, а належну їй половину вирішила продати та за виручені гроші купити квартиру в місті, щоб бути ближче до своїх рідних.
Батьки Олексія дуже зраділи і його подарункові, і бабусиному рішенню. Порадившись між собою, вони вирішили продати свою однокімнатну квартиру та частину будинку, подаровану Олексію, й купити велику трикімнатну квартиру у багатоповерхівці, що споруджується недалеко від них.
Чи правомірні дії батьків Олексія?
 Заключна частина
Підводячи підсумок теми, запропонуйте учням, скориставшись уявним мікрофоном, поділитися своїми думками, у яких ситуаціях життя можуть стати у нагоді знання отримані на уроці і скласти спільний перелік таких ситуацій.(6 -7хв.)
Прокоментуйте домашнє завдання. Запропонуйте виконати два з запропонованих.

1) Подумайте і дайте відповідь: а)Що означає реалізація права власності? б)Хто такі малолітні, неповнолітні та повнолітні? в) Як може реалізувати право власності неповнолітній? г) Як може реалізувати право власності малолітні? д)Хто такі спадкодавець і спадкоємець?
2) Порівняйте, заповнюючи таблицю, як змінюються можливості реалізувати право власності в залежності від віку.
Малолітні (до 14 років)
Неповнолітні (14-18 років)
Повнолітні
3) Подумайте, чи відчуваєте ви себе власником. У чому це проявляється? Свої міркування коротко запишіть та за бажанням представте класові.
4) Пригадайте історичні події, в центрі яких стояло питання власності. Підготуйтесь до обговорення в класі ходу цих подій та їхніх наслідків.


Тема 2. ЩО ТАКЕ ДОГОВОРИ ТА ЯК ВОНИ УКЛАДАЮТЬСЯ
Після цього уроку учні зможуть:
·         пояснювати, що таке договір
·         називати види цивільно-правових договорів, наводити приклади
·         розповідати, хто і як укладає договори
·         аналізувати зразок типового договору щодо його предмету, сторін та змісту
·         моделювати процедуру укладання договору та розв’язувати ситуації, що можуть виникнути при укладанні договорів неповнолітніми особами
·         висловлювати власне ставлення до важливості дотримання умов цивільно-правових договорів  
                                       План уроку
1.     Які договори є цивільно-правовими.
2.     Що таке зміст договору.
3.     Якими є форми та види договорів.
4.     Які договори можуть укладати неповнолітні.

Обладнання: .
Папір, маркери, дошка, матеріали для вправи «Ажурна пилка»
Орієнтовний план і методи проведення уроку:
1.Вступна частина
Читання і обговорення фрагменту казки або обговорення питань у загальному колі – 5 хв.
2.     Основна частина
Опрацювання тексту підручника.
«Ажурна пилка» — 25 хв.
3.     Заключна частина
Робота в парах – 7хв., обговорення у загальному колі, само оцінювання – 8хв.
Варіанти організації діяльності учнів:
3.     Вступна частина
Обєднати учнів у пари і обговорити питання:
·         чи доводилось вам особисто щось купувати? Що саме?
·         Опишіть, як зазвичай відбувається купівля-продаж.
Прочитайте у ролях фрагмент зі сценарію мультфільму за книгою Едуарда Успенського «Троє в Простоквашино» та дайте відповіді на питання: навіщо трьом друзям гроші? Які варіанти вирішення проблеми пропонувались?
Як варіант мотивації можна розіграти в ролях сценку купівлі – продажу зошита, комп’ютерного диску, тощо. Питання до учнів після перегляду сценки:
— що відбулося? Чому ця угода називається договором купівлі – продажу? Які права і обов’язки мали учасники цієї правової ситуації? Які договори щодо майна вам відомі?
Оголосивши тему і очікувані результати уроку, можна організувати перевірку домашнього завдання таким чином: попросіть учнів, які сидять на першому ряду назвати, які цивільні права мають малолітні, учнів на другому ряду – цивільні права неповнолітніх,;учнів, які сидять на третьому ряду – права повнолітніх. Нехай 2 – 3 учня прокоментують відповіді.
2.     Основна частина уроку.
Повідомте учням, що на уроці вони будуть працювати новим , цікавим методом: «Ажурна пилка».
Об’єднати учнів у 4 (8) домашні групи. Опрацюйте фрагменти змісту теми, наведені у посібнику. Якщо груп буде 8, то кожен фрагмент опрацьовуватиметься двома групами.
Попередьте дітей, що вони будуть навчати інших тому, про що дізнаються під час роботи в «Домашній групі». На опрацювання матеріалу потрібно 5 хвилин. Потім вчитель створює експертні групи, в яких кожен учасник і учасниця мають навчити інших тому, про що вони дізнались в «домашній групі», а також уважно вислухати інших членів «експертної групи»,бо кожен з них є носієм нової інформації. По завершенню роботи експертних груп запропонуйте учням повернутися у «домашні» групи й повторити матеріал за запитаннями:
·         Що називається договором?
·         Що є предметом договору?
·         Які умови є істотними, а які – звичайними?
·         Як укладаються договори?
·         Які види договорів ви знаєте? Наведіть приклади.
·         Які договори можуть укладати неповнолітні особи? На цю роботу потрібно не менше 10 – 12 хвилин.
Після того, як обговорення в групах закінчиться, задайте питання класу:
— які нові знання ви отримали?
— З якими новими поняттями познайомились?
— Як і де ви можете використати ці знання в житті?
— Як працювали групи?
— Чи можна працювати методом «Ажурної пилки» більш ефективно?
— Чи сподобалось працювати саме таким методом? Чому?

3.Заключна частина
Оьєднати  учнів у пари і  визначити, які з наведених договорів є правомірними, а які – ні. Поясніть, чому.
1.     13-річна Олена прийняла у дарунок від родичів комп’ютер.
2.     14-річний Іван без згоди батьків обміняв свій плеєр на диск з дуже популярною комп’ютерною грою.
3.     16-річний Степан за гонорар, отриманий від видання збірки його віршів, придбав велику ілюстровану енциклопедію з історії вогнепальної зброї.
4.     15-річна Світлана гроші, що дали їй батьки для придбання посібника і словника з іноземної мови, витратила на купівлю папуги, про якого давно мріяла.
На цю роботу відведіть 5 хвилин.
Коментар
На завершення уроку запропонуйте учням продовжити речення : «Після цього уроку я знаю, що…»
Запросіть учнів оцінити свою роботу на уроці за критеріями:
1.     Я можу дати визначення поняттю «договір».
2.     Я можу назвати види цивільно – правових договорів
3.     Я можу пояснити, що означає зміст договору.
4.     Я можу назвати, в якій формі можуть укладатись договори.
5.     Я можу охарактеризувати предмет договору.
6.     Я можу перелічити умови укладання цивільно – правових договорів неповнолітніх.
При наявності повної правильної відповіді на кожне питання зараховується 2 бали, недостатньо повної – 1 бал.
Домашнє завдання:
1) Подумайте і дайте відповідь: а)Що таке цивільно-правовий договір? б)Що таке форма договору? в)Які види договорів вам відомі? г) Що є змістом цивільно-правового договору?
2) Пригадайте, які відбувається купівля, наприклад, книги (відеодиску) в магазині та дайте відповіді на запитання: хто є сторонами такого договору? Про що мали домовитися сторони, щоб договір вважався укладеним? Як називається такий договір?

Тема 3. ЯК ЗДІЙСНИТИ І ЗАХИСТИТИ ЦИВІЛЬНІ ПРАВА

Після цього уроку учні зможуть:
·         Розповідати, якими є способи здійснення цивільних прав
·         описувати підстави цивільно-правової відповідальності
·         складати за зразком позовну заяву і моделювати процедуру захисту цивільних прав у суді
·         аналізувати правові ситуації щодо цивільної відповідальності малолітніх та неповнолітніх осіб
·         оцінювати вчинки і поведінку неповнолітніх, пов’язані з цивільно-правовою відповідальністю
                                       План уроку
1.     Як реалізувати цивільні права
2.     Як захистити свої цивільні права
3.     Що таке цивільно-правова відповідальність

Обладнання: .
Папір, маркери, дошка, зразки позовної заяви.
Орієнтовний план і методи проведення уроку:
1.Вступна частина
Читання і обговорення фрагменту казки – 5 хв.
2.     Основна частина
Опрацювання тексту підручника.
Робота в малих групах – 10 хв.
Обговорення у великому колі, коментоване читання правового документу -5 хв .Складання пам’ятки – 10 хв. Робота з текстом посібника методом «Знаю, хочу дізнатись, дізнався» — 7 хв. Робота в парах – 3 хв.
3.     Заключна частина
Обговорення у загальному колі , усний чи письмовий висновок уроку -5 хв.
Варіанти організації діяльності учнів:
4.     Вступна частина
Об’єднайте учнів у пари і запропонуйте прочитати або пригадати
казку про трьох поросят і відповісти на питання: чим володіли Ніф-Ніф, Нуф-Нуф і Наф-Наф? Що сталося з будиночками поросят? На які права посягнув злий вовк? (5хв).

Оголосивши тему і очікувані результати уроку, запитайте учнів, в чому практична спрямованість саме цього уроку. В яких випадках життя ці знання і навички стануть у пригоді?
Основна частина уроку.
1.     Як реалізувати цивільні права

Об’єднайте учнів у групи і дайте чітку інструкцію для роботи: прочитайте текст 1 пункту посібника і положення законодавства, оберіть одне запитання, поясніть свої відповіді на прикладах:
·         що означає здійснювати цивільні права на власний розсуд;
·         чому деякі цивільні права є й обов’язками;
·         як людина може відмовитись від майнового права чи передати його;
·         що означає добросовісна і розумна поведінка особи у цивільних відносинах;
·         які обмеження і чому встановлені законодавством у здійсненні цивільних прав.
Для того, щоб були опрацьовані всі питання, створіть 5 груп, кожна отримує одне запитання .Час на групову роботу і презентацію результатів – 10 хв.
2.     Як захистити свої цивільні права
Запитайте у дітей, як вони розуміють правове поняття «захист прав»?
В яких випадках потрібно захищати свої цивільні права? Яким чином це можна зробити? Запропонуйте учням порівняти відповіді з інформацією у 2 пункті посібника. Статтю 16 Цивільного кодексу краще опрацювати методом коментованого читання. Зверніть увагу учнів на текст позовної заяви, запросіть їх повернутися до своїх малих груп і продовжити роботу над завданням:
проаналізуйте текст позовної заяви. Визначте, з яких частин вона складається. Розробіть коротку пам’ятку: «Як скласти позовну заяву». Представте результати своєї роботи класу. Час на роботу – 8 – 10 хв.
Пам’ятка може виглядати так:
1.     Складаючи позовну заяву , у верхньому правому куті укажіть повну назву судової інстанції ,дані про позивача, відповідача( прізвища, ім’я, по – батькові, адреси).
2.     У тексті позовної заяви детально укажіть всі обставини , пов’язані з порушенням цивільного права.
3.     Документально доведіть право своєї власності на майно.
4.     Чітко сформулюйте своє прохання до суду.
5.     Представте необхідну інформацію про свідків.
6.     Перелічите всі документи, які додаються до заяви.
7.     Що таке цивільно-правова відповідальність
Обговоріть у загальному колі, що учні вже знають про юридичну відповідальність та які запитання щодо того, про що їм хотілося б дізнатися. Цю роботу поступово відображуйте у таблиці. Після того, як перші дві колонки будуть заповнені, запропонуйте дітям прочитайте текст 3 пункту у посібнику і закінчити таблицю.
Це може виглядати так:

Що знаємо?
Про що хочемо дізнатись?
Про що дізналися?
Види юридичної відповідальності: дисциплінарна, кримінальна, адміністративна, цивільна.
Незнання закону не звільняє від відповідальності.
Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне і те саме правопорушення.
Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер


В чому особливість цивільно – правової відповідальності?
З якого віку настає?
Як неповнолітні відповідають за цивільно – правові правопорушення?


Змістом її є компенсація й повне відшкодування збитків (реальних втрат, неотриманих доходів), тобто шкоди, вираженої у грошовій формі.
Цивільне законодавство передбачає також відшкодовування моральної шкоди.
На відміну від кримінальної чи адміністративної, цивільно-правова відповідальність може наставати і без вини
Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи…
Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах

На роботу з таблицею і текстом посібника потрібно не менше 7 хв.
Для закріплення отриманих знань протягом 3 хв.  в парах
визначити, хто буде нести відповідальність у наведених ситуаціях, та пояснити, спираючись на положення законодавства, особливості відповідальності людей різних вікових груп.
1) 13-річний Микола узяв у свого друга Петра велосипед і, катаючись, серйозно пошкодив його;
2) 15-річна Мар’яна, бажаючи скоротити шлях до школи, перескочила через паркан ботанічного парку й випадково розтоптала рідкісні квіти.
3) Троє хлопців 9, 10 і 14 років, граючи м’ячем, «влучили» у вітрину магазину одягу і розбили скло.
4) 17-річний Андрій, який працює диск-жокеєм у барі, пошкодив відеомагнітофон, що належить його подрузі.
5) 17-річна Уляна заробляла гроші від продажу косметики відомої фірми. Одного дня вона необачно залишила сумку з продукцією для реалізації в таксі.
3.Заключна частина
Завершуючи урок, запросити учнів повернутися до казки про трьох поросят і уявити, що ця ситуація врегульовується цивільним законодавством України, а поросята і вовк — учасники цивільних відносин. Які права, передбачені цивільним законодавством, порушені? Як саме Ніф-Ніф, Нуф-Нуф та Наф-Наф можуть захистити свої майнові права та відшкодувати завдані збитки?
2) Завдання- Сформулювати і записати власний короткий висновок про особливості цивільно-правової відповідальності як виду юридичної відповідальності. Вислухайте 3 – 3 відповіді