пʼятниця, 29 липня 2016 р.

ТЕМА УРОКУ : Виборча система України (10 клас)

Мета уроку: допомогти учням з’ясувати, що таке демократичні вибори, види виборчих систем; дати початкові знання щодо обґрунтованого вибору кандидатур представників до органів влади; провести симуляцію процедури голосування; сприяти формуванню в учнів розуміння важливості свідомого громадянського вибору.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: Конституція України, схема «Вибори», хрестоматія з правознавства.
Очікуваний результат уроку
Після цього уроку:
• Учні розвинуть вміння:
а) працювати в малих групах;
б) презентувати колективну думку.
• Набудуть досвіду в обговоренні кандидатур та участі у виборах.
• Опрацюють поняття: «принципи виборчого права», «виборчі системи»,
«бюлетень», «депутати».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Індивідуальне завдання
Відтворити схему «Форми народовладдя в Україні».

Бесіда
1. В яких статтях Конституції України закріплені основні положення про референдум та принципи виборчого права?
2. Що таке референдум?
3. Як поділяються референдуми залежно від предмета розгляду та сфери застосування?
Колективна робота за завданням
Проаналізувати позитивні й негативні сторони референдуму як засобу вирішення найважливіших питань державного життя.
Практикум
1. Згідно зі ст. 72 Конституції України за народною ініціативою (за наявності трьох млн підписів громадян України та по 100 тис. підписів, зібраних у 2/3 областей) Верховна Рада проголосила Всеукраїнський референдум. До бюлетеня для голосування внесено два питання:
1) Чи погоджуєтесь ви з тим, щоб надати російській мові статус другої державної мови в Україні?
2) Чи погоджуєтесь ви з тим, щоб на фінансування освіти витрачалося не менше 15% Державного бюджету України?
(Ст. 74 Конституції України наголошує, що референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії, а друге питання в бюлетені стосується розподілу Держбюджету)

III. Вивчення нового матеріалу.

Принципи виборчого права
Робота по групах
Учні об’єднуються у 6 малих груп, і кожна з них має обговорити одну з поданих нижче ситуацій. (Ситуації повинні бути заздалегідь виписані на окремих аркушах.) На обговорення надайте 3-4 хвилини. Під час представлення результатів роботи груп учні мають позначити, які з принципів демократичних виборів були порушені в кожній із ситуацій.

Уявні країни А, Б, В, Г, Д, Е.
А. Право голосувати надається тільки чоловікам, бо жінки не настільки переймаються політичним життям, щоб ухвалювати важливі рішення.
Б. Вибори не є таємними. Виборці мають повідомити свої персональні дані в бюлетені для голосування, щоб під час підрахунку голосів знати, хто як проголосував.
В. Вибори Президента не обов’язково остаточні. Наприклад, той, хто програв, але вважає себе кращим кандидатом, може вимагати переголосування, щоб надати виборцям шанс остаточно визначитися.
Г. Президент обирається безстроково, щоб не обтяжувати суспільство зайвими витратами коштів. До того ж президент під час тривалого правління буде удосконалювати своє правління, набираючись досвіду.
Д. Вибори проголошені, і в бюлетень занесені кілька прізвищ кандидатів, але тільки один кандидат має доступ до засобів масової інформації під час виборчої кампанії. Ім’я цього кандидата виділене у виборчому бюлетені жирним шрифтом, щоб виборці знайшли «правильного» депутата.
Е. Вибори непрямі. Громадяни можуть не голосувати безпосередньо, а повідомити
про свій вибір спеціальних делегатів, які, як правило, є поліцейськими чинами. Вони, у свою чергу, передають зібрану інформацію до центральної виборчої комісії, яка підраховує голоси й оголошує результати. Таким чином заощаджується час, який громадяни мали б витрачати на вибори.

Опрацювання тексту Конституції України, статті 69, 70, 71. Обговорення у формі бесіди
1. Назвіть способи народного волевиявлення в Україні.
2. З якого віку громадяни України мають право голосувати?
3. Чому неповнолітні та недієздатні особи не можуть брати участі у виборах?
4. Поясніть, як ви розумієте суть принципів виборчого права в Україні:
а) загальне виборче право;
б) вільні вибори;
в) рівність;
г) прямі вибори;
д) таємне голосування.
За наявності часу за вибором учителя використовується матеріал, поданий нижче, що має пізнавальне значення і доповнює знання учнів із розглянутого питання або надає можливість порівняти принципи виборчого права в різних країнах у різний час.

Довідковий матеріал
• В Італії Конституцією 1848 р. було передбачено майновий ценз (наявність певної кількості майна чи мінімальна сума податків) і ценз писемності (уміння читати і писати), унаслідок чого у виборах могли брати участь лише 3 % громадян.
• Жінки дістали право голосу у США 1920 року, а у Швейцарії — з 1971 року.
• У багатьох країнах (у т. ч. США, ФРН, Японії) діє ценз осілості — виборець повинен прожити встановлений час на території виборчого округу чи країни в цілому.
• У деяких країнах виборцям роблять спеціальну позначку в паспорті про участь у виборах, в разі її відсутності громадянина піддають штрафу.

Види виборчих систем
(Питання розглядається з використанням електронної презентації.)
У світовій практиці застосовуються три види виборчих систем.

Мажоритарна система
Виберіть із класу двох учнів і запропонуйте іншим учням проголосувати за одного з них за простим критерієм: хто, на вашу думку, сильніший, веселіший тощо. Переможцем у виборах оголошуйте того, хто набрав більше голосів. Наголосіть, що приблизно так діє мажоритарна система.

Пропорційна система
Щоб проілюструвати пропорційну систему, зробіть оголошення, що в майбутньому «парламенті» є 10 місць. Основна частина учнів — «виборці» — голосують за дві групи учнів — «партії», виходячи з того, яку групу вони вважають активнішою (наприклад, на уроках правознавства). Після голосування разом підрахуйте відсоток голосів виборців, поданих за «партії».
Приклад:
У класі в середньому 30 учнів. Оберіть за бажанням учнів по 5 кандидатів з кожної партії — на 10 місць у парламенті. Решта 20 учнів — виборці. Якщо за «партію-1» подано 14 голосів, а за «партію-2» — 6, то у відсотках відповідно — 70 і 30 %. Отже, партія 1 отримала сім місць у парламенті, партія 2 — три місця. Депутатами стають перші у партійному списку кандидатів.

Змішана система
Для економії часу наведіть загальновідомий факт про Верховну Раду України (до 2006 р.), у якій конституційний склад депутатів становив 450 осіб. Із них 225 депутатів обрані за мажоритарною, 225 — за пропорційною системою виборів. Таким є результат виборів за змішаною системою.


Аналіз передвиборчих програм (симуляція)
Оберіть трьох учнів, які виконуватимуть ролі кандидатів на посаду міського голови. Дайте їм змогу виступити перед «виборцями» зі своїми програмами (дивись додаток). Ще троє учнів — «довірені особи» — характеризують кожного кандидата. Після виступів учні висловлюють думки, хто з кандидатів має більше шансів бути обраним на цю посаду і чому.

Завершіть цей етап уроку голосуванням учнів за одного з трьох кандидатів. Виборці можуть також не підтримати жодного кандидата. Голосування проводиться відкрите (з метою зекономити час) або закрите (потрібні заготовлені наперед бюлетені).
Додаток
Програма першого кандидата:
• Боротьба з корупцією шляхом збільшення зарплати чиновникам і посадовим особам.
• Збільшення штату працівників правоохоронних органів.
• Запровадження в місті комендантської години для ефективної боротьби зі злочинністю.
• Розширення прав місцевої влади, зокрема у розподілі коштів місцевого бюджету на соціальні потреби.
Програма другого кандидата
• Підтримка великого, середнього і малого підприємництва.
• Залучення спонсорських коштів та місцевих податків до покращення благоустрою міста.
• Розвиток безкоштовного медичного обслуговування, науки і культури, посилена увага до добору кадрів у системі освіти.
• Своєчасна виплата зарплат, пенсій, стипендій за допомогою розширення безготівкових розрахунків.

Програма третього кандидата
• Створення загонів добровільних народних дружин для патрулювання міста і боротьби зі злочинністю.
• Поліпшення роботи комунальних служб за рахунок підвищення цін на комунальні послуги.
• Розвиток системи закладів платної освіти і медицини.
• Охорона довкілля за рахунок збільшення місцевих податків.

IV. Закріплення матеріалу
Підсумкова вправа (Метод уявного мікрофона)
Кожен учень промовляє початок речення, обов’язковий для всіх: «Найбільш важливе, що я отримав на уроці, це...», і завершує власною думкою.

V. Підсумки уроку
Учитель аналізує роботу учнів на уроці і зазначає, що саме шляхом участі у виборах громадяни найчастіше реалізують своє право на участь в управлінні державою. Тому в інтересах кожного громадянина бути свідомим виборцем.

VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати текст підручника § 25, п. 2–6; § 27, п. 4–5;
2. З’ясувати у батьків, хто представляє вашу виборчу дільницю в місцевій раді.


четвер, 28 липня 2016 р.

К  Конспект уроку на тему:
Захист особистих немайнових та майнових прав
(9 клас)
Навчальні цілі : 
  • сформувати уявлення про особисті немайнові та майнові права, підстави цивільно-правової відповідальності;
  • розвивати вміння розрізняти особисті немайнові і майнові права та наводити приклади;
  • називати підстави цивільно-правової відповідальності;
  • аналізувати правові ситуації щодо цивільної відповідальності малолітніх та неповнолітніх осіб;
  • формувати свідому оцінку вчинків і поведінки неповнолітніх, пов’язані з цивільно-правовою відповідальністю.
Очікувані результати :
Після цього уроку учні зможуть:
  • Розрізняти особисті немайнові і майнові права та наводити приклади.
  • Називати підстави цивільно-правової відповідальності.
  • Складати за зразком позовну заяву і моделювати процедуру захисту цивільних прав у суді.
  • Аналізувати правові ситуації щодо цивільної відповідальності малолітніх та неповнолітніх осіб.
  • Висловлювати оцінки вчинків і поведінки неповнолітніх, пов’язані з цивільно-правовою відповідальністю
  • План уроку:
  1. Майнові та немайнові права;
  2. Що таке цивільно-правова відповідальність;
  3. Особливості цивільно-правової відповідальності неповнолітніх.

Основні терміни: позов, позивач, відповідач, позовна давність, цивільно-правова відповідальність;
Обладнання: Цивільний Кодекс України, Цивільно-процесуальний Кодекс України, папір, маркери, дошка , мультимедійний проектор;
мультимедійна презентація «Захист особистих немайнових та майнових прав»
Тип уроку: комбінований;
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знаь учнів.
Бесіда з учнями
  • Які відносини врегульовує цивільне право?
  • Що таке договір?
  • Які ви знаєте види цивільно-правових договорів?(робота з схемами)

Ми продовжуємо й надалі знайомитись з розділом ІІІ «Ти і цивільно-правові відносини», і перед початком роботи з новою темою, будь ласка, перегляньте фрагмент мультфільму «Злидні» і дайте відповіді на запитання:
  • чим володіли Петро та Марічка?
  • що сталося з їхнім майном?
  • на які права посягнули казкові персонажі «злидні»?
  • чи намагалися Петро та Марічка захистити свої права?
Підсумовуючи сказане вами, можемо зробити висновок, що на сьогоднішньому уроці ми будемо розглядати питання,пов’язані із захистом своїх цивільних прав і особливостями та порядком відповідальності неповнолітніх.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь.
Кожна людина, яка живе у суспільстві, має свої права та обов’язки незалежно від кольору шкіри чи очей, місця народження, походження, статі, віку, закладу, в якому вона навчалася.
Крім прав,які пов’язані з майном і власністю,цивільне право захищає також і особисті немайнові права.
1.Майнові та немайнові права
Завдання до учнів.
Прочитайте витяг із Цивільного кодексу України та поясніть ,що означає одне з особистих немайнових прав . Визначте ,якими із зазначених прав вам доводилося користуватися та наведіть приклади.
(Стаття 269,270 Цивільного кодексу України)
2.Цивільно-правова відповідальність
Кожен з нас має право захистити свої майнові та немайнові права у суді.
Майнові відносини — це відносини у сфері володіння, користування та розпорядження майном, надання товарів та послуг, інтелектуальної діяльності (винаходи, товарні знаки, художні твори тощо). Особисті немайнові відносини пов’язані із захистом особистих прав громадян (честі та гідності, ділової репутації, інтелектуальної власності).
Давайте переглянемо фрагмент мультиплікаційного фільму(Уривок мультфільму « Чудовий Гоша»).У процесі перегляду поміркуйте, які наслідки мають подібні дії для сусідів.
Уявімо, що подібна пригода сталася із сусідом з верхнього поверху наших знайомих. Ви прийшли до них в гості. Що ви бачите на стелі? (… на стінах, …). Яке повітря у приміщенні? Ваші знайомі розповіли, що сусід відмовляється допомогти з ремонтом.
Яка відповідальність настає за подібні правопорушення?
Так, правильно – цивільно-правова відповідальність.
Які особливості має ця відповідальність (робота зі схемою)


Якщо залагодити ситуацію шляхом переговорів між потерпілим і винуватцем не вдається ,доводиться звертатися до суду. Як ми вже знаємо ,звертання до суду-право особи.
Для цього необхідно скласти позовну заяву.
Завдання для учнів.
Об’єднатись у групи.
Розглянути позовну заяву. Проаналізувати її.Кожній групі скласти за зразком позовні заяви. Визначити сторони і учасників судового засідання. Визначити їх права та обов’язки . Змоделювати можливі рішення. (на основі аналізу ст.119 Цивільно-процесуального кодексу України) .


3.Особливості цивільно-правової відповідальності неповнолітніх.
Робота з нормативно-правовими актами (Цивільним кодексом України).
Учні заповнюють таблицю, працюючи зі ст.. 31, 32, 33 ЦКУ .Перший варіант заповнює першу колонку, другий – наступну. Потім обмінюються здобутою інформацією.
Критерії порівняння
Малолітня особа
Неповнолітня особа
Вид дієздатності Часткова Неповна
Вік До 14 років З 14 до 18 років
Межі цивільної відповідальності Не несуть відповідальності. Шкода відшкодовується батьками. Несуть відповідальність за порушення договору, укладеного самостійно. Додаткову відповідальність несуть батьки.

Колективна перевірка виконання завдання.
ІУ.Підсумки уроку
Юридичні завдання(на основі Цивільного кодексу України)
Ст. 33. Цивільна відповідальність неповнолітньої особи.
1.  Неповнолітня особа особисто несе відповідальність за порушення договору, укладеного самостійно, відповідно до закону.
2.  Неповнолітня особа несе відповідальність за порушення договору, укладеного за згодою батьків (всиновлювачив), піклувальників. Якщо у неповнолітньої особи недостатньо майна для відшкодування збитків, додаткову відповідальність несуть її батьки (всиновлювачи) або піклувальники.
3.  Неповнолітня особа несе відповідальність за шкоду, завдану нею іншій особі.
Ст. 31. Часткова цивільна дієздатність особи, яка не досягла чотирнадцяти років.
Малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду.
Ст. 1179. Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою  особою.
1.  Неповнолітня особа (у віці від 14 до 18 років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно, на загальних засадах.
2.  У випадку відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої шкоди, ця шкода відшкодовується в недостатній частині або в повному обсязі її батьками (всиновлювачами) або піклувальниками, якщо вони не доведуть, що шкода була завдана не з їх вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, ця особа зобов’язана відшкодувати шкоду в недостатній частині або в повному обсязі, якщо вона не доведе, що шкода була завдана не з її вини.

Чи буде нести цивільну відповідальність і в якому обсязі:
а)  13-річний Антон, який пошкодив куртку однокласника;
б)  15-річний Ігор, який на уроці фізкультури розірвав футболку однокласника;
в)  14-річний Вадим, який під час гри в футбол у дворі пошкодив м’яч, що належав сусідському хлопцю;
г)  16-річний Сергій, який по дорозі на роботу пошкодив машину, що належала сусіду?
У.Домашнє завдання.
Опрацювати тему п.14(О.Наровлянський «Правознавство(практичний курс)
Виконати завдання 5 на с.109 підручника ( письмово).
Додаткове завдання для допитливих.
Підібрати приклади майнових та особистих немайнових відносин.


ДОДАТОК
Зразок позовної заяви

  • До ________________ районного
    суду _____________________
    ПОЗИВАЧ: _____________________
    (п.і.п.б., адреса)
    ВІДПОВІДАЧ: _________________
    (п.і.п.б., адреса)
    ТРЕТЯ ОСОБА: _________________
    (наймодавець житлового
    приміщення або ЖБК (адреса)
    Ціна позову ______________
     
  • Позовна заява
    про відшкодування шкоди, завданої залиттям квартири

      
  •                Я є наймачем (членом ЖБК) і користуюся квартирою (кімнатою) за адресою _________. "__" ______ 199_р. з вини відповідача, який проживає поверхом вище, було залито мою квартиру __________ (вказати характер залиття, його причини: прорив труб опалення, водопостачання і т. ін.). Вина відповідача в залитті квартири встановлена _________ (вказати, якими документами: актом огляду комісії і т. ін.). В результаті залиття квартири мені завдана матеріальна шкода: _____ перелік речей, які стали непридатними , їх вартість, а також ___________ вартість необхідного поновлюваного ремонту квартири, __________ його приблизна вартість). Відповідач не бажає відшкодовувати мені завдану шкоду на суму ____________.                                  
                     Відповідно до статей 1166-2, 1192 Цивільного кодексу України та 3, 15, 118, 119 Цивільного процесуального кодексу України,  
  • ПРОШУ:
     
  • 1. Стягнути з _________ (п. і.п.б. відповідача) на мою користь на відшкодування завданої мені матеріальної шкоди грн.
    2. Призначити будівельно-технічну і товарознавчу експертизу для встановлення вартості пошкоджених речей та поновлюваного ремонту квартири.
    3. Покласти на відповідача витрати, пов'язані з розглядом даної справи.
    4. Викликати свідків _________ (п.і.п.б., адреса).
     
  • Додаток:
     
  • 1. Копія ордера і довідка Ф-3.
    2. План житлового приміщення.
    3. Акт оглядової комісії.
    4. Копії позовної заяви.
    5. Квитанція про сплату державного мита.

     Дата                                                                    Підпис