пʼятниця, 11 грудня 2015 р.

 Всеукраїнський тиждень  права 2015р.
у ССЗШ № 9 м.Дніпропетровська

Заходи
Дата проведення
Відповідальні
1
Всеукраїнський урок «Права людини».
10.12.15
Пономаренко К.О. Кл.керівники
2
Конкурс малюнка «Права людини-очіма дитини».
1-4 класи.
Протягом грудня
 Пономаренко К.О. Кл.керівники.
3
Інформативний лист «Захисники прав людини».
Протягом грудня
 Пономаренко К.О.
4
Книжкова виставка «Вивчаємо свої права».
Протягом грудня
бібліотекар
5
Правовий бюлетень «Кримінальна відповідальність за хуліганство».
Протягом грудня
 Пономаренко К.О.
6
Вистава-розповідь “В гостях у казки.”
5-6 класи.
07.12.15
 Пономаренко К.О.
7
Лекційна група для ознайомлення учнів 1-4 класів із Загальною Декларацією прав людини.
10.12.15
 Пономаренко К.О.
8
Виховна година на тему «Конвенція ООН  про права дитини».
6–ті класи
08.12.15
 Пономаренко К.О..
9
Зустріч з робітником правоохоронних органів.
7-мі класи.
11.12.15
Соколко В.П.
10
Правовий   куточок ,   (стінгазета)  „Всеукраїнський тиждень права”
Протягом грудня
Пономаренко К.О.
11
Районний захід на базі СШ №128:Вистава-розповідь “В гостях у казки “.
4-ті класи.
09.12.15
Пономаренко К.О.
12
Участь в районному “ Круглому столі”.
Учні -9Б і 11 А.
10.12.15
Пономаренко К.О.
13
Підведення підсумків тижня права.
14.12.15
Пономаренко К.О.
14
Участь старшокласників  інтелектуальних змаганнях                « Гладіатори права».
18.12.15
Пономаренко К.О.



 Матеріали про проведення заходів Всеукраїнського тижня права
 у ССЗШ № 9 

У школі під час проведення тижня права  були проведені такі заходи:
1.Був проведений конкурс малюнка «Права людини-очима дитини»,в кінці якого найкращі роботи були виставлені в холі школи.

2.Були розвішані стенгазети та інформативний лист з приводу прав людини.
3.У школі була проведена виставадля учнів молодших класів- «В гостях у казки».Цю ж казку було показано на базі СШ №128 учням Кіровського району.





4.Лекційна група розповілаучням 5-7 класів про права дитини-«Знай свої права,дитино!».



5.У шкільній бібліотеці,протягом тижня,відбулась виставка юридичної літератури.
7.Учні школи № 9,взяли участь у «круглому столі»,який відбувався у СШ №16.
8.10 грудня був проведений єдиний урок про права людини.

9.Відбулася зустріч учнів 7-х класів з представником правоохоронних органів.
10.також 18 грудня учні школи будуть приймати участь у міському турнірі «Гладіатори права.»

середа, 9 грудня 2015 р.

4 декабря 1950 года на Пленарном собрании Генеральная Ассамблея ООН официально установила отмечать 10 декабря День прав человека (Human Rights Day). Всем государствам и заинтересованным организациям было предложено принять этот день и проводить соответствующие мероприятия.                  Дата 10 декабря была выбрана в честь принятия и провозглашения Генеральной Ассамблеей ООН 10 декабря 1948 года Всеобщей декларации прав человека (Universal Declaration of Human Rights, UDHR). Указанная Декларация, принятая почти сразу же после страшной Второй мировой войны, поправшей все возможные права, в том числе и право на жизнь миллионов и миллионов людей, стала первым мировым документом, сформулировавшим положения о правах человека. Она включает в себя широкий перечень политических, гражданских, социальных, культурных и экономических прав.



субота, 3 жовтня 2015 р.

Рада вітати Вас на персональному сайті

Пономаренко Катерини Олександрівни- вчителя правознавства

ССЗШ № 9

м.Дніпропетровська.


пʼятниця, 10 липня 2015 р.

четвер, 9 липня 2015 р.

урок 1-2(10 клас)

Урок  № 1- 2
Тема.  Вступ. Історичний аспект виникнення держави та права.

Мета: продовжити знайомити учнів із курсом «Правознавства», повторити  аспекти виникнення держави та права з курсу «Історії», розвивати пам'ять, мислення, вміння працювати в парах та висловлювати власну думку, виховувати повагу до держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.

Хід уроку
І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
     Запитання
Пригадайте з курсу історії або висловіть власне припущення — чи завжди існували держава і право?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
      Бесіда
1.    Якими були перші колективи людей розумних?
2.    Які знаряддя праці використовували первісні люди. Якими бу­ли їхні перші заняття?
3.    Як здійснювалося управління колективами первісних людей?
4.     Які характерні ознаки економіки первісного суспільства?
5.    Висловіть припущення, коли і внаслідок чого з'являється дер­жава.
6.    Як змінилася система управління суспільством з появою дер­жави?
7.    Які характерні ознаки держави ви знаєте?
      Робота з таблицею
Складання порівняльної таблиці «Додержавне (первісне) сус­пільство та держава» (якщо часу бракує, можна заповнити лише частину рядків таблиці, а решту учні заповнюватимуть удома).
      Робота учнів у малих групах
Визначити характерні ознаки держави певного типу (рабовлас­ницької, феодальної, буржуазної, соціалістичної) на основі відомо­го їм матеріалу з історії, літератури, географії ,тощо та матеріалу підручника.
      Завдання
Наведіть приклади країн, де існує індустріальне та інформа­ційне суспільство.
Закріплення вивченого матеріалу
      Бесіда
1.    Назвіть основні відмінності додержавного суспільства та дер­жави.
2.    Назвіть основні історичні типи держави та їх основні ознаки.
3.    Назвіть відомі вам теорії походження держави (якщо матеріал подано на уроці).

ІV. Фізична хвилинка.

     Запитання
1.    Наведіть широке та вузьке визначення суспільства.
2.    Назвіть причини виникнення та основні етапи розвитку сус­пільства.
3.    За яким принципом відбувається класифікація суспільств?
4.    Чим відрізняються аграрне та індустріальне суспільство?
5.    Чим відрізняються індустріальне та інформаційне суспіль­ство?
     Фронтальна бесіда
На основі знань, здобутих під час вивчення історії України та всесвітньої історії учні мають сформулювати визначення поняття «держава» і зробити висновок про причини виникнення держави.
      Робота з підручником
Ознайомитися з визначенням поняття «держава» у підручнику.
       Робота в групах
       Уявіть себе екіпажами міжпланетних кораблів, які наближа­ються до планети, де виявлено суспільство розумних істот, подіб­них до людей. Після висадки на планеті дослідникам необхідно ви­значити, чи існує на планеті держава. Запропонуйте ознаки, за якими ми можемо зробити висновок про наявність тут держави.

V. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання
1.     Яке місце в суспільних відносинах посідають держава та право?
2.     Як змінюються соціальні відносини з виникненням держави?
4.     Про що свідчить виникнення соціальних держав?
5.     Чи є Україна насправді соціальною державою?

Домашнє завдання
1.  Опрацювати матеріал підручника.
2. Підібрати в засобах масової інформації повідомлення про ви­конання державою певних функцій та визначити, до якої гру­пи функцій держави вони належать.

неділя, 5 липня 2015 р.

урок 3(10 клас)

Урок  №3
Тема. Загальна характеристика держави та державної влади
Мета:  ознайомити з поняттям «державний лад» (форма держави) та її складовими, формувати вміння учнів визначати форму держави; виховувати повагу до демократичного устрою держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: малюнки, таблиці, підручник, карта.
                                      Хід уроку
І. Організація та актуалізація знань учнів
       Завдання
1. Наведіть приклади виконання державою своїх функцій.
2. Спробуйте класифікувати функції держави.
3. Назвіть ознаки держави та поясніть, чому деякі з них віднесено до факультативних.
4. Складіть схему «Види функцій держави»..
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Завдання
Як, на вашу думку, чи є в різних держав спільні та подібні озна­ки? Наведіть відповідні приклади.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Форма держави
Робота зі схемою
Вчитель пояснює складові поняття «Форма держави» за допомогою схеми.Форма правління
Бесіда з використанням схеми (с. 20 в підручнику) та з опорою на знання,
здобуті під час вивчення курсів історії.
1. Пригадайте, як управляли державою в Давній Греції та Давньому Римі.
2. Що означає поняття «республіка»?
3. Що таке монархія?
4. Коли та як на зміну абсолютним монархіям у Великобританії та Франції прийшли обмежені монархії?
5. Чим обмежена монархія відрізняється від абсолютної?
Пояснення вчителя
Типи монархій (деспотична, теократична, дуалістична, парламентарна),республік (парламентська, президентська, мішана) та основні ознаки кожної з них Форма державного (територіального) устрою
Розповідь вчителя з використанням схеми
Розповідь вчителя з використанням схеми (с. 20 в підручнику) — поняття«унітарна держава», «федерація», «конфедерація».
Унітарна (проста) держава — форма державного устрою, за якої адміністративно-територіальні одиниці держави не мають ознак державного суверенітету.
Основні ознаки унітарної держави:
• жодна складова унітарної держави не має ознак суверенітету;
• в державі існує єдина система державних, зокрема судових та правоохоронних органів;
• єдина конституція та система законодавства, які діють на всій території держави;
• єдине громадянство, не існує громадянства окремих територіальних одиниць; • суб’єктом міжнародного права є лише держава загалом, тобто в міжнародних відносинах може брати участь лише держава.
Федерація (від латинського foederatio — союз, об’єднання) — це складна держава, яка являє собою союз ряду державних утворень, що мають певну політичну самостійність.
Конфедерація — різновид складної держави, що являє собою тимчасовий союз суверенних держав, які об’єдналися для досягнення спільної мети у певній сфері.
Імперія (від латинського imperium — влада, панування) — форма складної держави, в якій частина території приєднана та/або утримується в складі держави насильницьким шляхом.
Форма політичного (державного) режиму
Розповідь вчителя з використанням схеми
Розповідь вчителя з використанням схеми «Види державно-політичних режимів». «Мозковий штурм»
Які ознаки, на вашу думку, характерні для демократичного правління?
ІV. Фізична хвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Опрацювати поняття, вивчені на уроці (форма держави, монархія, рес-
публіка, імперія, федерація, конфедерація, унітарна держава, демократія).
2. Розв’язання задач з визначення форми держави.
Визначте, який вид влади має місце в пропонованих випадках:
1.     Директор фабрики видав наказ про звільнення слюсаря з роботи.
2.     Мати заборонила синові грати у футбол до повного видужання від застуди.
3.     Лідер мусульман-шиїтів закликав своїх прибічників до стри­маності.
4.     Міністерство освіти видало наказ про проведення зовнішнього незалежного тестування.
5.     Лідер однієї з партій закликав своїх прихильників вийти на мі­тинг до Верховної Ради України.

VІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника.

У засобах масової інформації знайти повідомлення про при­йняття нових законів, указів тощо. Знайти або пригадати при­клади використання влади різних видів.

субота, 4 липня 2015 р.

Урок 4 Державний лад.(10 клас)

Тема. Державний лад
Мета: Пояснити, що таке державний лад та які складові він включає; дати визначення форми правління, політичного режиму і територіального устроюрозвивати уміння порівнювати поняття, зіставляти події, визначати форми правління, види політичних режимів і наводити  їх приклади, аргументувати власну позицію, продовжувати роботу по формуванню інформаційно – правової та практико – орієнтовної компетенції учнів; виховувати повагу до основних прав і свобод.

Основні поняття: державний лад, форма правління, політичний режим,  територіальний устрій
Обладнання: Конституція України,  схеми, підручник.
 Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда
-                   Які функції  виконує держава? Наведіть приклади.
-                   Використовуючи ознаки держави, проаналізуйте, чи була   Україна державою до 1991 р., чи мала вона суверенітет.
-                   Наведіть приклади проявів влади різних видів, що мали місце в вашому житті, чи житті вашої родини.

III.   Повідомлення теми, плану уроку.
IV.   Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
План
1.     Поняття і загальна характеристика державного ладу.
2.     Види і загальна характеристика форм правління.
3.     Політичні режими: поняття і види.
4.     Державний (територіальний) устрій

1. Поняття і загальна характеристика державного ладу.
Робота із схемою; розповідь вчителя



Записати в зошитах таблицю
Робота з поняттям «Форма держави»
Форма держави – це організація політичної влади в державі, яка має три складові частини -  форму правління, форму державного (територіального) устрою і державно-правовий (політичний) режим.
2. Види і загальна характеристика форм правління.
Індивідуальна робота з підручником виписати поняття «форма правління»
Заслуховування коротких повідомлень учнів про форми правління (монархія абсолютна, монархія обмежена, парламентська республіка, президентська республіка, змішана республіка) і складають схему «Форми правління»


 Завдання учням На основі знань з історії навести приклади держав з різними формами правління.
3. Політичні режими: поняття і види.
Запитання учням:
-     Як ви розумієте поняття «політичний режим»
Завдання учням
1.  Поділ учнів на дві групи: демократичний режим; недемократичні режими.
2. В ході розповіді вчителя групи визначають особливі риси кожного з режимів.
3. Представляють результати в формі  двох «ромашок» - демократичний режим,  недемократичний режим,  пелюстка - характерна риса режиму.
4.  Порівняння результатів.
Розповідь вчителя: антидемократичні режими – тоталітаризм, деспотія, авторитаризм
        Політичний режим є визначальним для державно­го режиму, тому що державний режим служить юридичною сторо­ною політичного режиму. Його характе­ризують такі елементи, як система конкуруючих партій, способи голосування, структури груп тиску, способи і порядок формування органів державної влади. З урахуванням цих критеріїв сучасні по­літичні режими розділяються на види: демократичний і недемо­кратичний.
Основні ознаки демократичного політичного режиму:      .
·     джерело влади — народ;
·     політична влада має легітимний (законний характер) і здійснює
свої повноваження на основі законів;
·     розподіл влади на три гілки: законодавчу, виконавчу, судову;
·     право народу впливати на політичні рішення;
·     визнання прав меншості (опозиції, меншин);
·     політичний плюралізм;
·     рівноправність усіх форм власності;
·     гарантування прав і свобод людини.
Авторитарний державний (політичний)режим — концентра­ція державної влади в руках правлячої верхівки за допомогою особ­ливих методів та засобів організації державної влади.
Основні ознаки авторитарного режиму:
·     зосередження влади в руках правлячої верхівки, котра здобу­ває її нав'язуванням суспільству своєї волі командними мето­дами, а не через вільні вибори;
·     безстроковість влади глави держави і сувора субординація суб'єктів влади;
·     порушення принципу поділу влади, домінування органів вико­навчої влади;
·     наявність центру з владними повноваженнями управління, здійснюваного на підставі власного розуміння, а не закону;
·     централізація і концентрація влади в одному або двох взаємо­залежних органах, рішення яких вважаються безперечними;
·     застосування позасудових методів примусу;
·     відсутність свободи утворення і діяльності політичних партій (діє одна проурядова партія або декілька партій під жорстким контролем);
·     звуження (обмеження) політичних прав і свобод людини;
·     переважання інтересів держави над інтересами особи і суспіль­ства.
Приклад авторитарного режиму: Піночет у Чилі (1973-1989 рр.); Кім Ір Сен у Північній Кореї (1950-1980 рр.).
Тоталітарний державний режим — стан недемократичної ор­ганізації державної влади, за якої в руках харизматичного лідера (Гітлер, Сталін, Мао Цзедун) зосереджується необмежена влада, встановлюється монополія державної власності, панує єдина ідео­логія, обмежуються або порушуються основні права людини, немає гласності, переслідується опозиція.
Основні ознаки тоталітарного режиму:
·відсутність принципу «поділу влади» і зосередження влади в руках однієї особи або олігархії, непідконтрольних народові;
· нетерпимість до політичного інакомислення, його пересліду­вання;
·єдина ідеологія, відсутність гласності і дія суворої політичної цензури;
·монополія однієї партії, заборона діяльності опозиційних пар­тій і організацій;
·жорстка централізація влади, зосередження її в руках цент­ральних органів держави;
·панування державної власності; знецінення людини, погляд на неї як на засіб досягнення цілей держави; мілітаризація суспільного життя.
Деспотичний режим ( від грецьк. — необмежена влада) — ре­жим при монархічній формі правління, коли влада здійснюється однією особою (деспотом) і характеризується крайнім свавіллям в управлінні.
Основні ознаки деспотичного режиму:
·     необмежена влада деспота;
·     безправ'я і повне підпорядкування підлеглих;
·     каральна політика щодо населення; придушення будь-якого опору;
·     політика залякування і нагнітання страху.
Тиранічний режим (від грецьк. — одноосібне правління) — ре­жим, що також ґрунтується на одноосібному правлінні, проте, на відміну від деспотії, влада тирана часто встановлюється насиль­ницьким шляхом через усунення законної влади.
Тиранія, як і деспотія, заснована на свавіллі, проте, якщо за деспотії свавілля стосується перш за все чиновників, вищих поса­дових осіб, то за тиранії — кожної людини.
5.     Державний (територіальний) устрій
1.  Самостійна робота учнів з підручником. Завдання: скласти таблицю  «Державний (територіальний) устрій» з прикладами.

2.     Завдання  учнямОпрацювати текст Конституції України та   вказати державний устрій України

V.      Закріплення вивченого матеріалу
Проблемне запитання:
1.     Чому на Вашу думку і нині існують недемократичні режими? При якому режимі Ви могли б почуватися комфортніше? Чому?
2.       В чому ви вбачаєте причини «революції гідності» 2013 - 2014 р. р. в Україні. Чи закономірним був цей процес?
VI.   Домашнє завдання
1.     Опрацювати відповідний параграф підручника
2.     Створити «пам’ятку громадянина демократичної держави»

3.     З допомогою Інтернет ресурсів скласти правові задачі до теми «Державний лад»