Урок №3
Тема. Загальна характеристика держави та державної влади
Мета: ознайомити з поняттям «державний лад» (форма
держави) та її складовими, формувати вміння учнів визначати форму держави;
виховувати повагу до демократичного устрою держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: малюнки,
таблиці, підручник, карта.
Хід уроку
І. Організація та актуалізація
знань учнів
Завдання
1.
Наведіть приклади виконання державою своїх функцій.
2. Спробуйте класифікувати функції держави.
3. Назвіть ознаки держави та поясніть, чому деякі з
них віднесено до факультативних.
4. Складіть схему «Види функцій держави»..
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Завдання
Як, на вашу думку, чи є в різних
держав спільні та подібні ознаки? Наведіть відповідні приклади.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Форма держави
Робота зі схемою
Вчитель пояснює складові поняття «Форма держави» за
допомогою схеми.Форма правління
Бесіда
з використанням схеми (с. 20 в підручнику) та з опорою на знання,
здобуті під час вивчення курсів історії.
1.
Пригадайте, як управляли державою в Давній Греції та Давньому Римі.
2. Що означає поняття «республіка»?
3. Що таке монархія?
4. Коли та як на зміну абсолютним монархіям у
Великобританії та Франції прийшли обмежені монархії?
5. Чим обмежена монархія відрізняється від
абсолютної?
Пояснення вчителя
Типи
монархій (деспотична, теократична,
дуалістична, парламентарна),республік (парламентська,
президентська, мішана) та основні ознаки кожної з них Форма державного
(територіального) устрою
Розповідь вчителя з використанням схеми
Розповідь вчителя з використанням схеми (с. 20 в
підручнику) — поняття«унітарна держава»,
«федерація», «конфедерація».
Унітарна
(проста) держава — форма державного устрою, за
якої адміністративно-територіальні одиниці держави не мають ознак державного
суверенітету.
Основні ознаки унітарної держави:
• жодна складова унітарної держави не має ознак
суверенітету;
• в державі існує єдина система державних, зокрема
судових та правоохоронних органів;
• єдина конституція та система законодавства, які
діють на всій території держави;
• єдине громадянство, не існує громадянства окремих
територіальних одиниць; • суб’єктом міжнародного права є лише держава
загалом, тобто в міжнародних відносинах може брати участь лише держава.
Федерація (від латинського foederatio — союз, об’єднання) — це
складна держава, яка являє собою союз ряду державних утворень, що мають певну
політичну самостійність.
Конфедерація — різновид складної держави, що являє собою тимчасовий
союз суверенних держав, які об’єдналися для досягнення спільної мети у певній
сфері.
Імперія (від латинського imperium — влада,
панування) — форма складної держави, в якій частина території приєднана та/або
утримується в складі держави насильницьким шляхом.
Форма
політичного (державного) режиму
Розповідь вчителя з використанням схеми
Розповідь вчителя з використанням схеми «Види
державно-політичних режимів». «Мозковий штурм»
Які ознаки, на вашу думку,
характерні для демократичного правління?
ІV.
Фізична хвилинка.
V.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Опрацювати поняття, вивчені на
уроці (форма держави, монархія, рес-
публіка, імперія, федерація,
конфедерація, унітарна держава, демократія).
2. Розв’язання задач з визначення
форми держави.
Визначте,
який вид влади має місце в пропонованих випадках:
1.
Директор фабрики видав наказ про звільнення слюсаря з роботи.
2.
Мати заборонила синові грати у футбол до повного видужання від застуди.
3.
Лідер мусульман-шиїтів закликав своїх прибічників до стриманості.
4.
Міністерство освіти видало наказ про проведення зовнішнього незалежного
тестування.
5.
Лідер однієї з партій закликав своїх прихильників вийти на мітинг до Верховної
Ради України.
VІ.
Домашнє завдання
Опрацювати
матеріал підручника.
У
засобах масової інформації знайти повідомлення про прийняття нових законів,
указів тощо. Знайти або пригадати приклади використання влади різних видів.
Немає коментарів:
Дописати коментар