четвер, 18 червня 2015 р.

8 урок(9 клас)

Тема  уроку:  Узагальнення та тематичне оцінювання по темі «Правила і закони у суспільстві та твоєму житті»
Мета уроку: на основі раніше набутих знань розкрити значення правил і законів у житті суспільства, закріпити знання учнів з теми, усунути прогалини у знаннях та вміннях, перевірити, як учні засвоїли нову тему; розвивати та вдосконалювати вміння аналізувати, аргументувати та систематизувати отриману інформацію; виховувати учнів на засадах поваги до правил і законів, непримиренності до протиправної поведінки та вчинення злочинів. 
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок, перевірки рівня компетентності.
Форма  уроку: урок - бесіда
Обладнання: підручник з правознавства, посібники, Конституція України, Кримінальний Кодекс України, картки індивідуального контролю, зошити для поточного та тематичного оцінювання «Тест-контроль. Правознавство. Практичний курс. Поточне, тематичне та річне оцінювання» за редакцією Л.М.Пилипчатіної
Основні поняття:
Очікувані результати:
                             По завершенні  уроку  учні  повинні:
                              ЗНАТИ:
·        Мету, завдання, особливості курсу
·        Що таке правила, як і чому вони виникають у суспільстві
·        Що таке «право», «норма права» та «галузь права»
·        Що таке Конституція, закон, підзаконний акт
·        Суть правомірної і неправомірної поведінки, правопорушення, юридичної відповідальності та її видів. 
                               УМІТИ:
·        Аналізувати, аргументувати та систематизувати правознавчий матеріал
·        Висловлювати судження та обґрунтування значення права, законів та підзаконного актів в житті суспільства
·        Аналізувати правові ситуації щодо правопорушень
                             РОЗУМІТИ:
·        Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності
·        Повага і шанобливе відношення до законів є запорукою громадського спокою і стабільності в державі
                                                              ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
       Запитання та завдання учням:
1.     Про що ми говорили на попередніх семи уроках?
2.     Назвіть та поясніть основні поняття теми
3.     Яке значення в житті суспільства і в житті кожної людини відіграють соціальні норми в цілому і правові зокрема?
4.      

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ЦІЛЕЙ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Учитель. На попередніх уроках ми з вами вивчали основні положення І розділу нового для вас курсу, який ввів вас у світ права, законів, їхнього значення в правовій демократичній державі, де кожен громадянин відчуває себе захищеним від посягання на його права і свободи як з боку окремих громадян, так в держави.
Робота в малих групах

І група – зобразити схематично ті чинники, які ведуть до неправомірної поведінки та вчинення проступків, і, особливо, злочинів.

ІІ група – проаналізувати ситуацію:                              (додається друкований текст)
Громадянин А кинув з балкону своєї квартири порожню пляшку у підлітків-випускників середньої школи, які червневої ночі заважали йому спати своїми голосними розмовами і співами, але пляшкою ні в кого не влучив. Як ви вважаєте, чи є вчинена ним дія, правопорушенням, адже вона не спричинила шкоди? Чи поведінка підлітків правопорушенням? Обґрунтуйте свої відповіді.
ІІІ група – проаналізувати ситуацію:                              (додається друкований текст)
Касир банку. Якому 3 зловмисники загрожували пістолетом, віддав їм всі гроші, що були в касі (психічний примус). Чи є дії касира злочином? А зловмисників? Назвати основні обставини, що виключають юридичну відповідальність.
ІV група - проаналізувати ситуацію:                              (додається друкований текст)
Громадянин С, керуючи автомобілем вночі, вчинив наїзд на пішохода, після чого зупинився і хотів надати допомогу пораненому. Але дружина громадянина С примусила його втекти з місця події під загрозою розлучення з ним у випадку, якщо його засудять до позбавлення волі. Чи виключає такий примус злочинність залишення у небезпеці, вчиненого громадянином С? чи були дії громадянина С протиправними? А його дружини? Який вид юридичної відповідальності тягне за собою це діяння? Назвати основні види юридичної відповідальності та кару, передбачену за кожну з них.
Учитель. А зараз у своїх робочих зошитах зобразіть схематично (по вертикалі) всі нормативно-правові акти. Що діють в Україні, за їх юридичною силою:
1.     Постанови Верховної Ради України
2.      рішення районної державної адміністрації
3.     Конституція України
4.     інструкції, накази міністерств і відомств
5.     закони
6.     укази і розпорядження Президента України
7.     конституційні закони
8.     розпорядження селищного голови
9.     постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України
Обговорення в загальному колі:
-         Що таке закон?
-         Що таке підзаконний акт?
-         Що називається джерелом права?
-         Що таке вища юридична сила закону?
-         Пригадайте, який орган місцевого самоврядування є у нашому селі? Чи видає він підзаконні документи? Чи знаєте ви якісь акти цього органу? Як вони називаються?
-         Чому Конституцію називають стабільним законом?
Робота в групах.
І група – знайти в Конституції статті, які містять норми –поняття
ІІ група – знайти статті, що встановлюють норми-принципи
ІІІ група – знайти статті, що містять норми-програми.
Обговорення в загальному колі:
-         Що нового ви дізналися про цей документ?
-         Чи є він важливим для нашої держави? Чому?
-         Які зі статей ви вважаєте найбільш важливими для себе? Чому?
Проблемне питання для всього класу:
-         чи можна назвати українську державу демократичною, соціальною, правовою? (як проголошено в Конституції України) якщо ні, то відповідь свою обґрунтуйте по всіх визначеннях.
Учитель. А зараз на протязі 15 хвилин виконаєте завдання для поточного контролю (самостійна робота) для визначення ваших знань, умінь і навичок з вивченої теми.
Учні письмово виконують завдання самостійної роботи №1" «Роль правил  і права в суспільстві» (робочий зошит з друкованою основою)

V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕНЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Питання для обговорення ( план ):

VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учні дають словесну оцінку своїй роботі на уроці, відзначають свої сильні сторони та виявлені прогалини у знаннях.
VІІІ.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
-         повторити всі основні поняття та терміни вивченої теми

-         напишіть невеличкий твір з 8-10 речень на одну з тем розділу, використовуючи наведені опорні слова.( завдання 3 на стор43 підручника)

6-7 урок(9 клас)


Тема  уроку:  Коли настає юридична відповідальність за правопорушення
Мета уроку: розкрити поняття правопорушення та назвати його ознаки і види; вчити розуміти поняття юридичної відповідальності і пояснити, за яких обставин людина звільняється від юридичної відповідальності; сприяти розвитку критичного та аналітичного мислення учнів; виховувати шанобливе ставлення до права, дотримання правомірної поведінки
Тип уроку: комбінований урок
Форма  уроку: урок - бесіда
Обладнання: підручник з правознавства, посібники, текст Конституції України, робочі зошити
Основні поняття: правопорушення, юридична відповідальність, проступок, злочин, правомірна поведінка, дисциплінарна відповідальність
Очікувані результати:
                             По завершенні  уроку  учні  повинні:
                              ЗНАТИ:
·        Що  таке правопорушення та які його ознаки
·        Яка поведінка називається правомірною, а яка протиправною
·        Що називається юридичною відповідальністю та які її види
·        Яка різниця між проступком та злочином
                              УМІТИ:
·        Розрізняти види правопорушень та наводити приклади
·        Пояснювати, за яких обставин людина звільняється від юридичної відповідальності, наводити приклади
·        Аналізувати  правові  ситуації щодо правопорушень
·        Оцінювати вчинки та поведінку учасників ситуації з точки зору її правомірності
                             РОЗУМІТИ:
·        Що за будь-яке правопорушення несеться юридична відповідальність
·        Різницю між різними видами юридичної відповідальності
·        Які є підстави для застосування до правопорушника заходів юридичної відповідальності
                                                              ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Учні по черзі аналізують окремі статті ( за бажанням ) Конституції України, пояснюють їх значення для життя людини і громадянина, для держави, для себе особисто.
2. Запитання до учнів:
   - Що таке Конституція?
   - Що розуміють під державним устроєм?
  -  Чому Конституцію називають основним законом?
  - Як Конституція врегульовує життя громадян?

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
       Запитання та завдання учням:
1. Назвіть основні правила, за якими ми живемо? Які з них найголовніші?
2. Що ми розуміємо під поняттям «право» і «норма права»?
3. Що таке правові відносини та навести приклади правових ситуацій?
4. Що називається юридичним фактом? Яка різниця між діями і подіями?

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ЦІЛЕЙ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Робота в парах:
 - Пригадайте дві – три життєві ситуації, коли норми права були порушені. Запишіть їх та вкажіть, до яких наслідків це призвело. 
V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕНЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Питання для обговорення ( план ):
1. Яка  поведінка є правомірною, яка – протиправною
2. Правопорушення, його ознаки та види
3. Юридична відповідальність та її види
4. Обставини, що звільняють людину від юридичної відповідальності
Учитель:
Працюючи в малих групах ( по 4 особи ), проаналізуйте життєві ситуації, що приведені у завданні 10 на сторінці  підручника з правознавства.
-         Чи є дії цих людей правомірними? Якщо ні, то чому ви так вважаєте?
-         Який вид відповідальності передбачений за ці дії?
-         Чи нестимуть ці люди відповідальність? Свою думку аргументуйте.
-         Придумайте приклади поведінки, що регулюються і не регулюються нормами права.
-         Спробуйте на цих прикладах пояснити, що таке правомірна поведінка.
-         А тепер порівняйте свої думки з текстом підручника ( сторінка 31 )
-         То яку поведінку називають правомірною, а яку протиправною?
-         Давайте поміркуємо над такою ситуацією: У рейсовому автобусі, що прямував до селище Березівка, кондуктор – контролер Петро став свідком двох ситуацій:
1. Підліток не поступився місцем в автобусі бабусі, яка стояла поруч. Це викликало осуд пасажирів, в автобусі зчинився галас. Пасажири заспокоїлися тільки тоді, коли хлопець підвівся.
2. Одна з пасажирок відмовилася сплатити за проїзд, заявивши, що в неї в автобусі витягли з кишені гаманця.
 - Подумайте, чи містять ці ситуації протиправну поведінку? Яку саме? Чому ви так вважаєте?
 - А тепер, порадившись в парах, спробуйте назвати основні ознаки протиправної поведінки, яка тягне за собою правопорушення.
 - Що ж таке правопорушення?
Діти приходять до висновку, що правопорушення – це винна, протиправна, шкідлива поведінка особи, що має наслідком юридичну відповідальність.
Вчитель пояснює, що іншою ознакою правопорушення є шкода, яку воно завдає. Шкода ця може бути фізична – завдана здоров’ю людини, матеріальна – пошкодження чи знищення майна ( скло, меблі, автомобіль ). Шкоди може бути завдано як окремим людям, так і організаціям, державі, суспільству. Отже, правопорушення – це шкідлива поведінка.
-         Діти, як ви вважаєте, чи можлива ситуація, коли шкоди завдано, а право рушення немає?
Учні висловлюють свої міркування.
Учитель доповнює.
-         Уявімо собі, що в магазині покупець посковзнувся на підлозі, впав і розбив вітрину. Чи завдано тут шкоди? Чи є в цьому вина покупця?
Діти говорять, що немає, а тому тут і немає правопорушення.
Учитель:
-         Таким чином, обов’язковою ознакою правопорушення є вина того, хто його вчинив. Вина порушника може бути різною. В одному випадку він свідомий свого порушення, наприклад, група підлітків напала на перехожого, дівчина перейшла вулицю на червоне світло. А от водій, який випадково збив пішохода на слизькій дорозі, навряд чи бажав людині зла – він скоїв правопорушення з необережності, але відповідати за це доведеться. Так само відповідатиме школяр, який з необережності розбив шибку, граючись у футбол.
Правопорушення є винною поведінкою.
Звісно, кожне порушення правових норм осуджується з боку окремих осіб, суспільства. Держави  тому, що воно завдає їм шкоди. І правопорушник повинен нести відповідальність перед ними за свої вчинки. Адже ми вже знаємо, що держава охороняє встановлені нею правові норми за допомогою спеціальних – правоохоронних – органів ( міліція, прокуратура, СБУ тощо ). Тому наслідком правопорушень обов’язково буде відповідальність особи за законом – юридична відповідальність.
-         Попрацюйте в малих групах над завданням 5 на сторінці 33 підручника і визначте, які з наведених ситуацій є проступками, а які – злочинами.
В результаті обговорення в загальному колі учні приходять до висновку, які діяння є злочинами, а які проступками, та до якого виду проступків вони відносяться.
Робота в зошитах.
Учні записують види правопорушень:
-         цивільні проступки
-         адміністративні проступки
-         дисциплінарні проступки
-         кримінальні злочини.
Крім того, учні формулюють і записують власний висновок про причини правопорушень та їх наслідки для суспільства.
Учитель:
-         Придумайте чи пригадайте ситуацію, пов’язану з вчиненням злочину чи будь – якого проступку та запишіть її в зошит.
-         Ви розумієте, що за всі правопорушення треба відповідати. Як ви гадаєте, перед ким?
-         Відкрийте Конституцію України, ст..68.
-         Ви бачите, що тут чітко  вказано, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже, для того, щоб не потрапити в халепу, не стати правопорушником навіть не розуміючи цього, бажано оволодіти хоча б основами правових знань, а потім постійно слідкувати за новинками у світі законів, намагатися знайомитися з книгами, журналами, газетами, які публікують нові нормативно – правові акти, коментарі юристів.
-         То як ви розумієте термін «юридична відповідальність»?
-         Це, так би мовити, встановлена державою «плата» правопорушника за ті негативні наслідки, шкоду, що була спричинена його поведінкою. Особа може бути притягнута до юридичної відповідальності, якщо її дія чи бездіяльність містять усі ознаки правопорушення.
-         Яка ж відповідальність передбачена законом за різні правопорушення? Давайте попрацюємо із сторінками 58,61,62  Конституції України.
-         Як бачите, метою юридичної відповідальності є не лише кара, а й формування у свідомості винуватого потреби поводитися правомірно, відновлення прав осіб, які потерпіли від протиправних дій, а також попередження вчинення правопорушень у майбутньому як особою, до якої застосовано заходи, так й іншими людьми.
-         Діти, ви маєте розуміти, що юридична відповідальність залежить від того, про яке правопорушення йдеться. Якщо воно пов’язане з навчанням у школі або виконанням обов’язків на  роботі: не виконано завдання, порушено дисципліну, допущено спізнення на роботу – настає дисциплінарна відповідальність. Можливі – запис у щоденнику, оголошення догани, звільнення з роботи.
-         Діти, як ви вважаєте, який вид відповідальності наступає за порушення Правил дорожнього руху, не сплату за проїзд у транспорті, розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях, голосну лайку з використанням нецензурних слів, розпалювання багаття туристами в лісі в заборонених місцях?
В ході обговорення в загальному колі діти приходять до висновку, що всі ці діяння тягнуть за собою адміністративну відповідальність ( регулюються Адміністративним Кодексом України ).
 - А які ви знаєте стягнення за такі правопорушення? ( штраф, офіційне попередження, позбавлення спеціальних прав, адміністративний арешт на строк до 15 діб, оплатне вилучення предмета, з допомогою якого здійснено правопорушення ).
Учитель:
-         Коли порушення завдає особі чи установі, організації, державі матеріальної шкоди, то тут має місце цивільно – правова відповідальність і головне в ній для потерпілих – це відшкодування заподіяних збитків, поновлення втраченого.
-         Назвіть свої приклади і дайте їм аргументацію.
-         Організація роботи над сторінками 446, 447 Цивільного кодексу України
-         Діти, як гадаєте, яка різниця між появою в громадському місці в нетверезому стані з чіплянням до перехожих і злісним побиттям кондуктора в автобусі в стані алкогольного сп’яніння на вимогу оплатити свій проїзд?
-         Де тут більша шкода? А суспільна небезпека?
-         Дії розбишаки в автобусі є проступком чи злочином? Чому?
-         Чи однакову відповідальність нестимуть правопорушники за свої діяння?
-         То що ж називається злочином?
-         Яка відповідальність наступає за злочини?
-         Так ми з вами прийшли до розуміння, що найнебезпечніші правопорушення називаються злочинами, і вони тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Обговорення в загальному колі прикладів злочинів ( інформація з газет, кінофільмів, художніх книг, спеціальних телепередач ) та відповідальності за них.
-         Як ви гадаєте, чому кримінальна відповідальність ( арешти, позбавлення волі, конфіскація майна, виправні громадські роботи тощо ) наступає з 16 років?
-         Ви маєте знати, що є такі види злочинів ( крадіжки, розбій, грабіж, вбивство, зґвалтування, незаконне заволодіння транспортним засобом ), за які підлітки несуть відповідальність з 14 років.
-         А тапер у своїх зошитах запишіть схематично види юридичної відповідальності та міри покарання, передбачені законом за ті чи інші види правопорушення




                                        Юридична відповідальність


 







 Дисциплінарна        Адміністративна    Цивільно – правова       Кримінальна 





1.Оголошення догани     1. Штраф                  1. Відшкодування       1. Арешт

2. Звільнення                   2. Попередження      збитків                        2. Позбавлення волі
3. Переведення на           3. Позбавлення        2. Поновлення             3. Конфіскація
 нижче оплачувану          спец прав                  втраченого                      майна
роботу                              4. Адміністрати-                                            4. Виправні роботи
4. Запис у                           вний арешт
щоденнику

-         А тепер самостійно прочитайте пункт 5 на сторінці 35 підручника з метою знайомства з віком, коли наступає та чи інша юридична відповідальність. Отже, підставами для застосування до  правопорушника заходів юридичної відповідальності є:

·        склад правопорушення: має бути встановлено факт учинення протиправного діяння, особу у віці, коли вона вже може нести відповідальність, її вину, має бути доведене й охарактеризоване саме діяння, визначено, які блага чи інтереси постраждали
·        рішення ( вирок ) суду чи уповноваженого державного органу

-         А зараз із підручника ( сторінка 36 ) ознайомтеся із витягами із статей Кримінального кодексу України ( ст..ст.36, 39,40 )
-         Порадившись у парах, назвіть свої приклади конкретних правопорушень, за які не несеться кримінальна відповідальність.
-         Подумайте  над такою ситуацією:
Злодій вночі проникає у приміщення магазину з метою викрадення товарів. Охоронник, отримавши сигнал охоронної системи, прибуває на місце вчинення злочину і під час затримання та подолання опору з боку злодія заподіює йому тяжке тілесне ушкодження.
-         Чи є в діях охоронника склад злочину?
-         Під кваліфікацію якої статті Кримінального кодексу України підпадають його дії?
-         Чи нестиме охоронник кримінальну відповідальність?
-         А тапер складемо схему діянь, які за своїми зовнішніми ознаками схожі зі злочинами, але ними не є:
      Необхідна оборона                  Уявна оборона                    Затримання особи,
                                                                                                       яка вчинила злочин



 




       Спеціальне                    Обставини, що виключають                 Виправданий


        завдання                        юридичну відповідальність                        ризик



 





    Крайня                              Психічний чи                              Виконання законного наказу
    необхідність                  фізичний примус                          або розпорядження


VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
1. Яка поведінка є правомірною, а яка – протиправною?
2. Що називається правопорушенням?
3. Які ви знаєте види правопорушень?
4. Які правопорушення є проступками а які – злочинами?
5. Що ви розумієте під юридичною відповідальністю та назвіть її види?
6. Із скількох років наступає кримінальна відповідальність ?
7. які обставини виключають юридичну відповідальність?

VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Чи справдились ваші очікування на цьому уроці?
2. Що нового ви дізналися з цієї теми?
3. Чи задоволені ви результатами нашої бесіди?
4. Чи хотіли б ви у майбутньому пов’язати свій фах з юриспунденцією?


VІІІ.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте самостійно матеріал підручника ( тема 6, сторінка 30-37 )
2. Перегляньте дві – три газети чи журнал за минулий тиждень і знайдіть на їх сторінках ситуації , що містять інформацію ( опис, повідомлення, репортаж ) про випадки правопорушень. Підготуйте короткий огляд за схемою: назва джерела інформації, про яке правопорушення йшлося, якою буде відповідальність винних осіб
3. Напишіть невеличке есе «Що треба зробити, щоб люди на порушували норми права» ( для сильних учнів ).