четвер, 18 червня 2015 р.

8 урок(9 клас)

Тема  уроку:  Узагальнення та тематичне оцінювання по темі «Правила і закони у суспільстві та твоєму житті»
Мета уроку: на основі раніше набутих знань розкрити значення правил і законів у житті суспільства, закріпити знання учнів з теми, усунути прогалини у знаннях та вміннях, перевірити, як учні засвоїли нову тему; розвивати та вдосконалювати вміння аналізувати, аргументувати та систематизувати отриману інформацію; виховувати учнів на засадах поваги до правил і законів, непримиренності до протиправної поведінки та вчинення злочинів. 
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок, перевірки рівня компетентності.
Форма  уроку: урок - бесіда
Обладнання: підручник з правознавства, посібники, Конституція України, Кримінальний Кодекс України, картки індивідуального контролю, зошити для поточного та тематичного оцінювання «Тест-контроль. Правознавство. Практичний курс. Поточне, тематичне та річне оцінювання» за редакцією Л.М.Пилипчатіної
Основні поняття:
Очікувані результати:
                             По завершенні  уроку  учні  повинні:
                              ЗНАТИ:
·        Мету, завдання, особливості курсу
·        Що таке правила, як і чому вони виникають у суспільстві
·        Що таке «право», «норма права» та «галузь права»
·        Що таке Конституція, закон, підзаконний акт
·        Суть правомірної і неправомірної поведінки, правопорушення, юридичної відповідальності та її видів. 
                               УМІТИ:
·        Аналізувати, аргументувати та систематизувати правознавчий матеріал
·        Висловлювати судження та обґрунтування значення права, законів та підзаконного актів в житті суспільства
·        Аналізувати правові ситуації щодо правопорушень
                             РОЗУМІТИ:
·        Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності
·        Повага і шанобливе відношення до законів є запорукою громадського спокою і стабільності в державі
                                                              ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
       Запитання та завдання учням:
1.     Про що ми говорили на попередніх семи уроках?
2.     Назвіть та поясніть основні поняття теми
3.     Яке значення в житті суспільства і в житті кожної людини відіграють соціальні норми в цілому і правові зокрема?
4.      

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ЦІЛЕЙ ТА ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Учитель. На попередніх уроках ми з вами вивчали основні положення І розділу нового для вас курсу, який ввів вас у світ права, законів, їхнього значення в правовій демократичній державі, де кожен громадянин відчуває себе захищеним від посягання на його права і свободи як з боку окремих громадян, так в держави.
Робота в малих групах

І група – зобразити схематично ті чинники, які ведуть до неправомірної поведінки та вчинення проступків, і, особливо, злочинів.

ІІ група – проаналізувати ситуацію:                              (додається друкований текст)
Громадянин А кинув з балкону своєї квартири порожню пляшку у підлітків-випускників середньої школи, які червневої ночі заважали йому спати своїми голосними розмовами і співами, але пляшкою ні в кого не влучив. Як ви вважаєте, чи є вчинена ним дія, правопорушенням, адже вона не спричинила шкоди? Чи поведінка підлітків правопорушенням? Обґрунтуйте свої відповіді.
ІІІ група – проаналізувати ситуацію:                              (додається друкований текст)
Касир банку. Якому 3 зловмисники загрожували пістолетом, віддав їм всі гроші, що були в касі (психічний примус). Чи є дії касира злочином? А зловмисників? Назвати основні обставини, що виключають юридичну відповідальність.
ІV група - проаналізувати ситуацію:                              (додається друкований текст)
Громадянин С, керуючи автомобілем вночі, вчинив наїзд на пішохода, після чого зупинився і хотів надати допомогу пораненому. Але дружина громадянина С примусила його втекти з місця події під загрозою розлучення з ним у випадку, якщо його засудять до позбавлення волі. Чи виключає такий примус злочинність залишення у небезпеці, вчиненого громадянином С? чи були дії громадянина С протиправними? А його дружини? Який вид юридичної відповідальності тягне за собою це діяння? Назвати основні види юридичної відповідальності та кару, передбачену за кожну з них.
Учитель. А зараз у своїх робочих зошитах зобразіть схематично (по вертикалі) всі нормативно-правові акти. Що діють в Україні, за їх юридичною силою:
1.     Постанови Верховної Ради України
2.      рішення районної державної адміністрації
3.     Конституція України
4.     інструкції, накази міністерств і відомств
5.     закони
6.     укази і розпорядження Президента України
7.     конституційні закони
8.     розпорядження селищного голови
9.     постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України
Обговорення в загальному колі:
-         Що таке закон?
-         Що таке підзаконний акт?
-         Що називається джерелом права?
-         Що таке вища юридична сила закону?
-         Пригадайте, який орган місцевого самоврядування є у нашому селі? Чи видає він підзаконні документи? Чи знаєте ви якісь акти цього органу? Як вони називаються?
-         Чому Конституцію називають стабільним законом?
Робота в групах.
І група – знайти в Конституції статті, які містять норми –поняття
ІІ група – знайти статті, що встановлюють норми-принципи
ІІІ група – знайти статті, що містять норми-програми.
Обговорення в загальному колі:
-         Що нового ви дізналися про цей документ?
-         Чи є він важливим для нашої держави? Чому?
-         Які зі статей ви вважаєте найбільш важливими для себе? Чому?
Проблемне питання для всього класу:
-         чи можна назвати українську державу демократичною, соціальною, правовою? (як проголошено в Конституції України) якщо ні, то відповідь свою обґрунтуйте по всіх визначеннях.
Учитель. А зараз на протязі 15 хвилин виконаєте завдання для поточного контролю (самостійна робота) для визначення ваших знань, умінь і навичок з вивченої теми.
Учні письмово виконують завдання самостійної роботи №1" «Роль правил  і права в суспільстві» (робочий зошит з друкованою основою)

V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕНЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Питання для обговорення ( план ):

VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учні дають словесну оцінку своїй роботі на уроці, відзначають свої сильні сторони та виявлені прогалини у знаннях.
VІІІ.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
-         повторити всі основні поняття та терміни вивченої теми

-         напишіть невеличкий твір з 8-10 речень на одну з тем розділу, використовуючи наведені опорні слова.( завдання 3 на стор43 підручника)

Немає коментарів:

Дописати коментар